NewsyArchitekt płakał, gdy projektował... 13 niecodziennych budynków z całego świata

Architekt płakał, gdy projektował... 13 niecodziennych budynków z całego świata

Architekt płakał, gdy projektował... 13 niecodziennych budynków z całego świata
Mateusz Zelek
31.07.2021 10:50, aktualizacja: 31.07.2021 13:15

Architektura bywa sporym wyzwaniem, zwłaszcza, gdy wizja architekta jest... dość ekstremalna. Przemierzyliśmy Internet, aby zaprezentować Wam najdziwniejsze konstrukcje, jakie powstały.

#1 Ups wywrócił się

Reddit/samalois
Reddit/samalois

Ten budynek co prawda nie jest zamieszkany, ale i tak zaskakuje. Umieszczono go w formie projektu artystycznego przed brytyjskim muzeum iluzji. Odwrócona architektura jest bardzo znanym i często wykorzystywanym pomysłem.

#2 Tańcząca wieża

Instagram/barouderavectoi
Instagram/barouderavectoi

Ten budynek znajdujący się w Pradze w Czechach nazywa się Tańczącym Domem. Jego kształty są bardzo faliste i wyłamują się na tle innych, tradycyjnych budynków. Powstał w 1996 roku i obecnie funkcjonuje jako biurowiec. Na szczycie znajduje się restauracja z pięknym widokiem na miasto.

#3 Jak zbudować hotel? Postaw domek na domku!

Instagram/inntelhotels
Instagram/inntelhotels

Ta dziwna forma Jengi to Inntel Hotels w Zaandam. Architekt tego wyjątkowego dzieła wzorował się na tradycyjnych, drewnianych domach, które wciąż można spotkać w okolicy hotelu. Postanowił jednak stworzyć wyjątkową wizję budynków ułożonych jeden na drugim. Otwarcie nastąpiło w 2010 roku i dziś hotel cieszy się on sporą popularnością.

#4 Domek letniskowy zaklinowany w skałach

Instagram/maria.abreulobo
Instagram/maria.abreulobo

Wielu uważa, że Casa do Penedo, która powstała w latach 1972-1974 z inicjatywy architekta z miasta Guimarães jest dziełem programów do obróbki zdjęć. Jednakże nic bardziej mylnego! To realnie istniejący domek letniskowy, który jest pozbawiony prądu. Jego popularność wśród turystów spowodowała, że mieszkanie w nim nie należało do spokojnych. Dodatkowo krajobraz znacząco uległ pogorszeniu z powodu elektrowni wiatrowej, a wyjątkowy budynek stał się obiektem ataków wandalów. Dlatego zmieniono w nim zarówno drzwi, jak i okna, które przypominają pilnie strzeżony obiekt. Obecnie Casa do Penedo zamieniono w niewielki skansen.

#5 Szafka na dokumenty

Instagram/little_lizzie_bee
Instagram/little_lizzie_bee

Manchester Civil Justice Centre to budynek rządowy związany z kwestiami prawnymi. Nic dziwnego, że przypomina on szafkę na dokumenty! Projekt jest pomysłem australijskiego architekta Dentona Corkera Marshalla oraz firmy Mott MacDonald. Budowa ruszyła w 2003 roku i w 2008 roku został oficjalnie oddany do użytku. Na jego otwarciu pojawiła się sama Królowa Elżbieta II.

#6 Biblioteka zbudowana z książek

Twitter/JRRTolkien
Twitter/JRRTolkien

Niezwykła "półka książkowa" powstała w 2004 roku na śródmieściach Kansas City. Jest to fragment biblioteki publicznej, która znajduje się w Kansas. Pomysł narodził się z chęci nadania wyjątkowego stylu budynku i zachęcić mieszkańców do częstszego korzystania z możliwości biblioteki.

#7 Tak śliczny, że się roztopił

Reddit/lilsnek_
Reddit/lilsnek_

Melting House znajduje się w północnej części Paryża. Jest to rzeźba argentyńskiego rzeźbiarza Leandro Erlicha, który z jej pomocą prezentuje kalambur. Chodzi o słowo „Maison Fond” (stopiony dom) oraz „Mes enfants” (moje dzieci). Ma to nam uświadamiać nietrwałości dziedzictwa, które zostawiamy naszym dzieciom.

#8 Zawalony budynek

Instagram/kmaeventcenter
Instagram/kmaeventcenter

Keep Memory Alive Event Center to inicjatywa Larry'ego Ruvo, filantropa, który chciał stworzyć wyjątkowy szpital. Z pomocą przyszedł architekt Frank Gehry, który zaprojektował powyginany budynek. Niezwykła placówka medyczna rozpoczęła swoją działalność w 2007 roku. Obecnie służy do leczenia zaburzeń neurokognitywnych na terenie Nevady.

#9 Pogięta geometria

Instagram/ggbaz1
Instagram/ggbaz1

W Izraelu na terenie Tel Avivu znajdziemy liczne ciekawe i bardzo odważne projekty architektoniczne. Obok klasycznej zabudowy miasta znajdziemy domostwa takie jak powyżej. Zaprojektował go Profesor Tzvi Harel, który naszkicował go na kawałku kartki w latach 80.  Projekt spodobał się lokalnemu przedsiębiorcy Avrahamowi Piltzowi, który postanowił zrealizować niezwykły projekt. jednak ten nie dożył realizacji, która nastąpiła w latach 90. Obecnie służy jako apartamentowiec.

#10 Robo-dom

Instagram/editasedaityte
Instagram/editasedaityte

Robo-dom znajduje się w mieście Badumi w Syrii. Jest on przykładem niecodziennej i wyjątkowej architektury, z której słynie całe miasto. Tamtejsi architekci obok klasycznej i historycznej zabudowy worzą także wyjątkowe i przyciągające uwagę projekty.

#11 Wodna muzyka

Instagram/almanyagunceleri
Instagram/almanyagunceleri

Ten wyjątkowy budynek znajduje się w Dreźnie. Gdy pada deszcz z systemu rur wydobywają się muzyczne dźwięki. Znajduje się on w dzielnicy Kunsthofpassage, która jest niezwykle rozchwytywaną atrakcją turystyczną. Jest to pasaż artystycznych dziedzińców i praktycznie każdy z budynków jest tam wyjątkowy.

#12 Gdy robot wywróci się na budynek

Twitter/hirota_kei
Twitter/hirota_kei

Dziwny projekt uniwersytetu technicznego Aoyama to odpowiedź architekta Makoto Sei Watanabe na chaos urbanistyczny, który rozpoczął się w dzielnicy Shibuya w latach 90. ubiegłego wieku. Wspólnie ze studentami stworzył on projekt w 1990 roku i został on ciepło przyjęty przez władzę uczelni. Legenda głosi, że w momencie ataku Godzilli lub innego Kaijū uniwersytet powstanie, aby bronić Japonię!

#13 Sześcienne domy w Rotterdamie, Holandia

wikipedia
wikipedia

Na ulicy Overblaak znajduje się 40 domów zaprojektowanych przez architekta Piet Blom.

Zostały wybudowane w latach 70-tych.

Wszystkie okna w tych budynkach są ustawione pod kątem 45 stopni.

Chcielibyście, aby Wasz dom miał nietuzinkowy kształt?

Jak zrobić uroczą doniczkę Minionka? To całkiem proste!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także