NewsyTo zwierzę ma 15 tysięcy lat i wciąż żyje. Oto długowieczni rekordziści

To zwierzę ma 15 tysięcy lat i wciąż żyje. Oto długowieczni rekordziści

najstarsze zwierzę na świecie, fot. Getty Images
najstarsze zwierzę na świecie, fot. Getty Images
01.07.2023 15:09

Ludzie żyją średnio nieco ponad 71 lat, a ten wynik jest sporo lepszy niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Cały czas daleko nam jednak do niektórych mieszkańców ziemi. Najstarsze zwierzę na świecie żyje na dnie oceanu i ma kilkanaście tysięcy lat!

Starość to pojęcie względne. Udowadnia to najstarsze zwierzę na świecie, które przeżyło kilkanaście tysięcy lat. Oto najbardziej długowieczni przedstawiciele świata fauny.

Jak długo żyją zwierzęta?

Długość życia zwierząt bywa bardzo zróżnicowana. Niektóre spędzają na tym świecie zaledwie chwilę. I to dosłownie! Dla przykładu jętki żyją niespełna 5 minut. Oczywiście jest to skrajny przypadek i każdy z nas z łatwością wymieni zwierzęta, które żyją od kilku do kilkunastu  czy kilkudziesięciu lat. W tej kwestii wystarczy przyjrzeć się zwierzętom domowym. Świnki morskie mogą żyć nawet 10 lat, psy kilkanaście, a koty nawet ok. 20. Znacznie dłużej, bo ok. 50 lat żyją m.in. papugi. Ale nawet im daleko do światowych rekordzistów pod względem długowieczności. Najstarsze zwierzę na świecie przeżyło już wiele pokoleń papug.

Jakie jest najstarsze zwierzę na świecie? Fot. Freepik
Jakie jest najstarsze zwierzę na świecie? Fot. Freepik

Jakie jest najstarsze zwierzę na świecie?

Najbardziej długowiecznymi organizmami na świecie są gąbki. Niektórzy zapominają, że te stworzenia żyjące na dnach oceanów są zwierzętami. Tymczasem to gatunek, który najlepiej znosi upływ czasu. Dożywają wielu tysięcy lat! Rekordzistką, jest gąbka Anoxycalyx joubibi, której wiek jest szacowany na 15 tysięcy lat. Nieco młodsza jest gąbka Monorkaphis chuni, która dożyła 11 tysięcy lat. Tak imponującego wieku nie osiągnął przedstawiciel żadnego innego gatunku. Ba! Żaden nawet się do niego nie zbliżył.

Najstarsze zwierzę na świecie przeżyło 15 tysięcy lat. Fot. Freepik
Najstarsze zwierzę na świecie przeżyło 15 tysięcy lat. Fot. Freepik

Jakie są inne rekordy długości życia zwierząt?

Gąbka żyjąca 11 lub 15 tysięcy lat to ewenement nawet w świecie zwierząt. Większość gatunków nie dożywa nawet tysiąca lat. Nie brakuje jednak naprawdę długowiecznych okazów.

  • Małż, który urodził się za panowania dynastii Ming i został nazwany na jej cześć, przeżył 507 lat. To ponad 2 razy dłużej niż średnia długość życia jego gatunku (cyprina istandzka), która wynosi 225 lat.
  • W okolicach Grenlandii zlokalizowano jakiś czas temu rekina, który ma 400 lat. Zdaniem naukowców przedstawiciele tego gatunku mogą jednak żyć jeszcze dłużej — nawet do 500 lat.
  • Najdłużej żyjącymi ssakami są wale grenlandzkie. Dożywają nawet 200 lat.
  • Żółw Jonathan, mieszkający na terenie rezydencji gubernatora Wyspy Świętej Heleny, ma 190 lat. To czyni z niego najdłużej żyjące zwierzę lądowe na świecie.
  • Wśród ptaków rekordzistą jest 70-letni albatros o imieniu Wisdom. Przedstawiciele jego gatunku dożywają zwykle ok. 40 lat. Tymczasem ten staruszek cały czas ma się dobrze, a nawet wysiaduje jaja.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także