Najzdrowsze warzywo świata rośnie w Polsce. Ale to nie burak ani czosnek
Masz pojęcie, że najzdrowsze warzywo na świecie rośnie w Polsce? Jego spożywanie ma bardzo pozytywne skutki dla naszego zdrowia, a my powinniśmy korzystać z jego dostępności.
20.08.2023 12:56
Warzywa to najważniejsza część diety, gdyż to właśnie one w głównej mierze dostarczają niezbędnych witamin i minerałów. Dietetycy mówią głośno o tym, że każdy posiłek musi mieć odpowiednią ilość świeżych warzyw. Warto również zwrócić uwagę na jedno z najzdrowszych plonów, które można dostać w naszym kraju. Co to jest i dlaczego warto je jeść? Sprawdź poniżej.
Dlaczego jedzenie warzyw jest aż tak ważne?
Złe samopoczucie, problemy z koncentracją i brzydka cera to najczęściej efekty złej diety, która obfituje w przetworzone produkty, bez odpowiedniej ilości warzyw i owoców. Ich regularne spożywanie znacznie poprawia kondycję organizmu, hamuje choroby i wspiera układ odpornościowy. Sos o smaku pomidora nie będzie tym samym co świeże warzywo. Duża część społeczeństwa stale próbuje wmówić sobie, że przetworzone produkty są tak samo wartościowe. Jedne z najbardziej niedocenianych warzyw to buraki (żelazo, potas, kobalt, kwas foliowy, błonnik pokarmowy, witaminy C i witamin z grupy B), pietruszka (witamina C, potas, żelazo, kwas foliowy i beta-karotenu) oraz szpinak (witamina C, żelazo, magnez, wapń, błonnik, witamina A, B6 i K). Czy jednak są najlepsze z najlepszych? Otóż istnieje jeszcze jedna roślina, która została uznana za najzdrowsze warzywo na całej ziemi.
Najzdrowsze warzywo na świecie — co to takiego?
Amerykańscy naukowcy z Centrum Kontroli Chorób i Prewencji jednogłośnie uznali, że na miano "najlepszego" zasłużyła rukiew wodna. Inaczej określana jako rzeżucha wodna, pochodzi z rodziny kapustowatych i można ją spotkać na terenie Polski. Jakie są jej cudowne właściwości? Zawiera witaminę A i C, potas, jod, żelazo i olejki eteryczne. Wykazuje działanie moczopędne, oczyszczające i antyoksydacyjne. Osoby, które cierpią na choroby nerek, otyłość czy choroby przewodu pokarmowego powinny włączyć ją do swojej codziennej diety. Przemyca się ją w sałatkach, kanapkach czy jako element złożonego dania.