PoradyLajfhakiNakładam na szmatkę i solidnie przecieram umywalkę. Cały kamień schodzi od razu!

Nakładam na szmatkę i solidnie przecieram umywalkę. Cały kamień schodzi od razu!

popiół drzewny do czyszczenia umywalki, fot. Genialne.pl
popiół drzewny do czyszczenia umywalki, fot. Genialne.pl
09.04.2023 16:04

Kamień osadzający się w kuchni i łazience wygląda bardzo nieestetycznie i szpeci nawet najlepiej wysprzątane pomieszczenie. Jeśli masz w domu kominek, możesz wykorzystać powstający w nim popiół drzewny do czyszczenia umywalki lub zlewu. Ich powierzchnia będzie lśniła, a w ten sposób z pożytkiem pozbędziesz się odpadu ze spalania drewna.

Kominek jest źródłem ciepła i elementem, który tworzy w domu niepowtarzalny klimat. Spalane w nim drewno to bardzo szlachetny i wartościowy materiał, który warto wykorzystać w 100%. Właśnie dlatego nie należy wyrzucać popiołu, który pozostał po jego spaleniu. Możemy go z powodzeniem użyć do wielu prac domowych.

Zdziwisz się, jak wiele zastosowań ma popiół

Popiół jest uważany za odpad, a w związku z tym najczęściej jest wyrzucany do śmietnika. To duży błąd. Dzięki swoim właściwościom może być wykorzystany na wiele sposobów w domu oraz na działce. Popiół drzewny to substancja charakteryzująca się wysokim pH. Zawiera wiele pierwiastków, w tym m.in. potas oraz wapń. Właśnie dzięki temu możemy użyć go do różnych celów, nawet tych najmniej oczywistych. Niedawno informowaliśmy, że można z powodzeniem zastosować popiół jako środek piorący. Jego właściwości przydadzą się również w ogrodzie — jest bowiem świetnym nawozem dla kwiatów.

Popiół drzewny do czyszczenia umywalki działa cuda

Wszyscy doskonale wiemy, jak uciążliwy jest kamień powstający na umywalkach czy w zlewach. Niestety, jeśli woda w kranie jest twarda, nie ma żadnego sposobu, aby zapobiec jego powstawaniu. Wszystko przez to, że taka woda zawiera dużo minerałów, takich jak tlenek wapnia, tlenek magnezu, azotany oraz chlorki. Kiedy dochodzi do utlenienia dwutlenku węgla, z wody wytrąca się węglan wapnia, czyli właśnie kamień. Charakterystyczny osad z kamienia powstaje najczęściej w okolicy kranu i szpeci wygląd nawet najdokładniej umytego zlewu. Wykorzystując popiół, można łatwo zaradzić temu problemowi i sprawić, że kamień zniknie, a umywalka czy zlew będą lśniły czystością.

Obraz

Jak umyć zlew popiołem drzewnym?

Aby wykorzystać popiół drzewny do czyszczenia umywalki, nie musimy czynić żadnych specjalnych przygotowań. Wystarczy przygotować trochę popiołu oraz ściereczkę i przystąpić do pracy. Nabierz go na szmatkę i dokładnie wyczyść zlew lub umywalkę. Pamiętaj, żeby przetrzeć wszystkie zakamarki i trudnodostępne miejsca. Następnie spłucz wszystko i osusz umywalkę. Jeśli dokładnie przyłożyłeś się do czyszczenia i nie pominąłeś żadnego fragmentu, to nie powinno być na niej ani śladu kamienia.

Spryskała kuchenkę gazową i przykryła folią spożywczą. Tłuszcz dosłownie wytopił się ze szczelin

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także