PoradyLajfhakiNapiwki dla kelnerów to mała pułapka. Wciąż dotyczy wielu osób

Napiwki dla kelnerów to mała pułapka. Wciąż dotyczy wielu osób

jak rozlicza się napiwki fot. freepik
jak rozlicza się napiwki fot. freepik

01.07.2023 15:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Klienci dzielą się na dwie grupy. Jedna zawsze daje napiwki i druga, raczej od nich stroni lub daje, ale tylko, kiedy faktycznie uzna to za słuszne. Okazuje się, że nasz gest uznania jest dla kelnerów kłopotliwy. Zobacz, jak rozlicza się napiwki, a dowiesz się dlaczego.

Napiwki są czymś dobrowolnym - przynajmniej w Polsce, bo we Włoszech dolicza się je przy stolikach. Jest to dodatkowe podziękowanie dla kelnera za dobrą obsługę. Wydawałoby się, że trafią one do kieszeni obsługi w całości. Jest jednak inaczej, ponieważ odprowadza się od nich podatek!

Jak rozlicza się napiwki w Polsce?

napiwki dla kelnerów, fot. Getty Images
napiwki dla kelnerów, fot. Getty Images

Kto zapłaci podatek od napiwku?

W mediach społecznościowych nieco zawrzało po opublikowanym na profilu Kancelarii Mentzen nagraniu. Pojawiło się ono na Instagramie. Ekspert wyjaśnia w nim to, jak rozlicza się napiwki. Podkreśla, że dobrowolne napiwki nie podlegają podatkowi VAT - mimo to nie są zwolnione z podatku dochodowego. Oznacza to, że kelner ma obowiązek je rozliczyć w swojej deklaracji PIT. Napiwki traktowane są często jako drobne darowizny od klientów, ale nie powinno się je tak traktować. Ekspert podkreśla, że są one korzyścią dla konkretnych pracowników, a nie samej restauracji. Dlatego właśnie nie opodatkuje się ich VAT-u, jednak podlegają przepisom o podatku dochodowym od osób fizycznych!

Jak rozlicza się napiwek płacony kartą?

W przypadku napiwków przy płatności kartą sytuacja wygląda podobnie. Z tą różnicą, że najpierw, zanim trafią do kelnera, są na koncie pracodawcy, czyli restauracji. Nie uznaje się zatem ich za przychód, a pracodawca staje się pośrednikiem i ma udokumentować otrzymanie napiwku i jego przekazanie pracownikowi. W praktyce jest to różnica pomiędzy paragonem a wydrukiem z terminalu. Jeśli pracujesz jako kelner lub zaczynasz taką pracę, teraz już wiesz, jak rozliczać napiwki.

Napiwki dla kelnerów są dawane w Polsce coraz częściej. Fot. Getty Images
Napiwki dla kelnerów są dawane w Polsce coraz częściej. Fot. Getty Images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także