PoradyLajfhakiNareszcie wszystko w jednym miejscu. Oto jak kompleksowo doczyścić pralkę

Nareszcie wszystko w jednym miejscu. Oto jak kompleksowo doczyścić pralkę

jak umyć pralkę, fot. Genialne
jak umyć pralkę, fot. Genialne
28.08.2023 10:47

Życie bez pralki byłoby ciężkie dla każdego z nas, a jeszcze gorzej, kiedy ją posiadamy, ale nie spełnia oczekiwań. Co jeśli ubrania, zamiast pachnieć, niemiłosiernie śmierdzą? Podpowiadamy, jak umyć pralkę.

Tak, jak dbamy o swoją higienę, musimy też zadbać o czystość pralki. Jest ona podstawowym urządzeniem utrzymującym nasze ubrania w dobrym, świeżym i pachnącym stanie. Dlatego, zamiast szukać winnych wśród detergentów, porządnie umyj pralkę, a będzie robić swoje bez zarzutu.

Jak umyć pralkę? Zrób to na początku

  • Najpierw należy sprawdzić filtr, który zwykle znajduje się na dole urządzenia po prawej stronie. Mieści się on za charakterystyczną klapką. Najlepiej podważyć ją tępym narzędziem, a następnie podłożyć ręcznik lub miskę i odkręcić zawleczkę. Woda zacznie powoli wyciekać, co jest całkowicie normalne. Zazwyczaj dren nie wygląda dobrze i należy go umyć w ciepłej wodzie, a następnie posypać sodą oczyszczoną. Teraz wystarczy sięgnąć po szczoteczkę do mycia zębów, aby dotrzeć we wszystkie zakamarki filtra. Na koniec opłucz go pod bieżącą wodą. Teraz równie ważne jest to, aby umyć miejsce, w którym się znajduje. Weź więc ocet i przy pomocy szczoteczki wyczyść nim wnętrze, a na koniec przetrzyj suchą szmatką. Kiedy wszystko jest czyste, to załóż dren ponownie i porządnie zakręć.
  • Drugim ważnym miejscem jest szufladka na detergenty, którą trzeba wyciągnąć. Spryskaj octem wnękę, w której się znajduje i przeczyść szczoteczką. W tym czasie należy przygotować mieszankę do mycia szuflady, a w tym celu wystarczy połączyć 1/2 szklanki sody oczyszczonej z 1 litrem gorącej wody i 1/2 szklanki octu. Najlepiej namoczyć w roztworze szufladkę, a dopiero potem zacząć myć. Na koniec pozostaje dokładnie ją opłukać i wytrzeć do sucha, tak samo jak czyszczoną na początku wnękę. Teraz do założonej na miejsce szufladki wsyp do pierwszej i ostatniej przegródki sodę oczyszczoną, a do komory na zmiękczacz dodaj octu.
pralka nie pobiera płynu fot. freepik
pralka nie pobiera płynu fot. freepik

Ważne jest wnętrze

Kiedy pierwsze kroki już wykonane, to został tylko bęben oraz kołnierz pralki. Wystarczy porządnie popsikać je octem, a przede wszystkim pamiętać o odchyleniu gumy, ponieważ tam zbiera się największy brud. Ważnym elementem są także drzwiczki, o których wiele osób zapomina. Na koniec do środka bębna wrzuć dwie tabletki do zmywarki i uruchom urządzenie. Najlepiej ustawić jak najwyższą temperaturę oraz zmniejszyć obroty do minimum, chyba że pralka ma osobny program czyszczenia. Po zakończeniu prania otwórz drzwiczki i wytrzyj wewnętrzną część gumy do sucha. Cała pralka jest czysta i nie ma w niej pleśni oraz pięknie pachnie.

dlaczego pralka zużywa więcej energii, fot. freepik
dlaczego pralka zużywa więcej energii, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także