Ozdabiam tak jajka wielkanocne co roku, a wszyscy goście pytają: "Jak to zrobiłaś?"
Święta Wielkanocne za pasem! Przyjdzie czas przygotowań, porządków i tego, co lubimy najbardziej — malowania pisanek. Prawdziwa frajda dla najmłodszych i sposób na to, aby miło spędzić czas w rodzinnym gronie. W sklepach jest wiele barwników, które zaskakują nas setkami kolorów. Po co jednak używać chemii, skoro można wykorzystać sposoby na naturalne malowanie jajek? Samo dobro czerpane z natury, które robi wrażenie!
02.04.2023 10:18
Wielkanocne pisanki to symbol odrodzenia i nowego życia. Co roku staramy się, aby to właśnie nasze były najpiękniejsze i najoryginalniejsze. Czas spędzony przy ich ozdabianiu jest zwykle radosny i pełen rodzinnego ciepła. Ten świąteczny zwyczaj uwielbiają szczególnie dzieci. Tym razem pokaż im, że nie trzeba wykorzystywać do tego chemicznych barwników. Wystarczą kreatywne domowe sposoby.
Malowanie jajek bez chemii
Pisanki pięknie ozdabiają świąteczny stół. Jedni malują je ręcznie, a inni wolą prostsze rozwiązania i po prostu wkładają je do rozpuszczonego w wodzie sklepowego barwnika. Jednak takie chemiczne farby do jajek, które kupujemy w sklepach, może i wyglądają gustownie, ale nie są neutralne dla pożywienia. Mocno wnikają w strukturę i przenikają do środka pisanki, dlatego po obraniu orientujemy się, że kolorowa jest nie tylko skorupka, ale białko również! Zdecydowanie lepiej (i zdrowiej!) jest wybierać naturalne barwniki do jajek. Są bezpieczniejsze niż te sklepowe — a nawet bardziej efektywne. Jak przebiega naturalne malowanie jajek?
Domowe sposoby na malowanie jajek
Naturalne barwniki znajdziesz w swojej kuchni, spiżarni, a nawet w ogrodzie czy lesie! Aby z nich skorzystać, wystarczy, że wrzucisz je do wody, gotując jajka. Otrzymasz dzięki nim całą paletę kolorów:
- czerwony – kora dębu, owoce czarnego bzu, suszone jagody, suche łupinki cebuli, szyszki olchowe, wywar z krokusa;
- niebieski – owoce tarniny, borówka amerykańska;
- jasnoczerwony – mrożone maliny, żurawina;
- różowy – sok z buraka;
- zielony – pokrzywa, trawa, kora brzozowa, wywar z jemioły, młode żyto;
- fioletowy – płatki ciemnej malwy, owoce tarniny lub czarnego bzu;
- żółty – kurkuma, curry, rumianek, suszone kwiaty jaskrów polnych, igły modrzewiowe;
- pomarańczowy – sok z marchwi, dynia;
- brązowy – łupiny orzecha włoskiego, igły jodłowe;
- czarny – wygotowane olchowe szyszki, kora olchy, kora dębu, łupiny orzecha włoskiego;
- złoty – łupiny orzecha włoskiego i cebuli, wywar z kwiatów nagietka oraz kurkumy.
Poznaj dwa sposoby na naturalne malowanie pisanek
Jajka można barwić na dwa sposoby: na ciepło i na zimno. Pierwszy sposób polega na tym, aby do zimnej wody włożyć jajka i barwnik, a następnie całość zagotować. Na skutek temperatury naturalny barwnik do jajek wniknie w ich skorupki, ale nie dostanie się do środka. Metoda "na zimno" jest nieco inna. Ugotowane i ostudzone jajka włóż do gorącej wody z barwnikiem i pozostaw aż do wystudzenia, aby nabrały intensywnego kolorytu.