To najlepszy, naturalny sposób na komary, meszki i muchy. Te szkodniki znikną z ogrodu raz na zawsze
Komary, muszki i meszki to utrapienie latem dla wielu osób. Sięgamy wtedy po różne znane i mniej znane metody mające nas przed nimi uchronić. Ale jest jeden naturalny sposób na komary, który bije rekordy popularności i rekordy w ilości komarów, które dzięki niemu znikają. I jest on całkowicie darmowy i naturalny!
Kiedy widzi chmarę owadów, myśli: 'Czeka mnie dobry obiad!"
Mieć je w swoim ogrodzie to najlepszy sposób na komary, meszki i muchy. Dzięki nim wymienione szkodniki będą jak ognia unikać Twojego ogrodu. A jeśli się już w nim pojawią, to szybko zginą.
Naturalny sposób na komary, meszki i muchy
Ptaki jerzyki są tzw. oportunistycznymi żerownikami i w miarę możliwości wykorzystują okresy rojowe i lęgowe. Są selektywne w tym, co biorą sobie za cel. Ogólnie zawsze starają się dopaść największą dostępną zdobycz, którą są w stanie w danym momencie znaleźć, złapać i połknąć. Unikają owadów mogących je pokłuć.
Częstym przysmakiem dla nich są komary, meszki i muchy. Dlatego te owady tak bardzo boją się jerzyków. Choć jeśli mogą to rzucą się na coś większego i bardziej "mięsistego". Ciekawostką na pewno jest to, że gdy jerzyk poluje, owady są zbierane w tylnej części gardła w specjalnej torebce pokarmowej. Tam są wiązane razem ze śliną w specyficzną kulę, która jest okresowo zjadana lub zabierana do gniazda. Takie kulki pokarmowe mogą zawierać tysiące owadów.
Jak zaprosić jerzyki do swojego ogrodu, by skutecznie trzymały szkodniki z dala od niego?
Kiedy jerzyki wracają wiosną do Polski, po podróży z zimowisk w Afryce, potrzebują dwóch rzeczy: bezpiecznego miejsca na gniazdo i mnóstwa owadów do jedzenia. Ważne jest aby pamiętać, że także już po osiedleniu się jerzyki mogą poszukiwać nowego miejsca, które będzie bardziej sprzyjało ich rozwojowi.
Jerzyki zjadają do 20 tysięcy komarów na dobę!
Pożywienie powinien w naturalny sposób zapewnić im Twój ogród, jeśli jest w nim wystarczająca liczba owadów. Co do dachu nad głową, to dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie budek lęgowych dla nich. Budując specjalnie zaprojektowaną skrzynkę lęgową i mocując ją pod okapem domu, możesz naśladować przytulne otwory, w których zazwyczaj gniazdują jerzyki. Za budkę lęgową dla jerzyków może służyć zwykła drewniana skrzynka z otworem. Wielu ekspertów sugeruje, by miało ona mniej więcej wymiary: 16,00 x 36,00 x 18,00 cm. Można ją zrobić samemu lub kupić poprzez internet. Potem wystarczy ją zawiesić w okolicy ogrodu. Najlepiej by było to na wysokości ok. 5 m., jeśli to oczywiście jest możliwe.
Zaadoptowanie nowego miejsca na gniazdo przez jerzyki może trochę potrwać, więc nie martw się, jeśli Twoja skrzynka nie będzie od razu używana. Jerzyki są długowieczne i mają swoje przyzwyczajenia, więc gdy już znajdą skrzynkę, będą do niej wracać rok po roku. Nie przejmuj się również, jeśli inne małe ptaki zajmą miejsce przygotowane dla jerzyków jako pierwsze. Wróble domowe będą korzystać ze skrzynek lęgowych jerzyków. Ale zazwyczaj nie powstrzymają one tych ptaków przed ich przejęciem.
A tutaj przeczytasz o tym, jak się pozbyć kretów z ogrodu i trawnika.