Naturalny środek na kleszcze i komary. Wystarczy parę gałązek

Naturalny środek na kleszcze i komary. Wystarczy parę gałązek

Naturalny środek na kleszcze i komary. Wystarczy parę gałązek
Źródło zdjęć: © Pixabay
26.04.2024 13:48

Nadchodząca wiosna to doskonała pora na długie spacery po łąkach i lasach. Są one jednak siedliskami komarów i kleszczy. Jak się zabezpieczyć, jeśli zapomnieliśmy zabrać ze sobą specjalistycznych środków? Wystarczy umieścić w kieszeniach kilka łodyg tej rośliny.

Gdy planujemy wyprawę do parku, lasu czy też na łąkę, ważne jest, by pomyśleć o zabezpieczeniu się przed kleszczami. Ich ugryzienia mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. W sytuacji, gdy zapomnimy o zabraniu ze sobą specjalnych środków, warto poszukać pewnej rośliny, która odstraszy kleszcze i komary.

Naturalny sposób na kleszcze i komary

W szczególności podczas wiosny i lata, niezbędne jest zaopatrywanie się w środki, które zapewnią ochronę przed kleszczami i komarami w każdej sytuacji. Jednak, gdy akurat ich nie posiadamy, pomóc może nam wrotycz pospolity. Roślina, której zapach skutecznie odstrasza te nieprzyjemne insekty.

Kontynuacja artykułu dostępna jest poniżej materiału wideo.

Wrotycz pospolity jest rośliną łatwo dostępną, rosnącą przy drogach, w rowach i na łąkach. Jego rozpoznawalne, żywo żółte kwiaty na zielonych łodygach natychmiast przykuwają wzrok. Posiada on również wyjątkowy zapach, który jest nie do zniesienia dla komarów i kleszczy.

Wrotycz pospolity
Wrotycz pospolity© Pixabay

Do ochrony przed tymi owadami wystarczy zebrać kilka łodyg wrotyczu i umieścić je w kieszonkach spodni lub kurtki. Dzięki temu możemy być pewni, że będą trzymały się od nas z daleka.

Jednak należy być ostrożnym, ponieważ wrotycz zawiera tujon, substancję, która może być szkodliwa dla kobiet w ciąży.

Inne sposoby na kleszcze

Jeśli chodzi o kleszcze, to równie efektywne w odstraszaniu ich może być używanie trawy cytrynowej, suszonej szałwii, lawendy, tymianku lub goździków. Jednym ze sposobów jest noszenie jednego z tych naturalnych środków w kieszeni, na przykład kilka goździków. Kolejnym sposobem jest przygotowanie domowego preparatu na bazie olejku, na przykład lawendowego, z dodatkiem wody, którym następnie spryskuje się odzież i obuwie.

Dlaczego na kleszcze trzeba uważać?

Kleszcze przenoszą takie choroby jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu, które mogą skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Ukąszenia tych pajęczaków często umykają uwadze, co zwiększa ryzyko nieodpowiedniego zdiagnozowania i leczenia. Dlatego tak ważne jest, by stosować środki ochronne przeciwko kleszczom podczas przebywania na świeżym powietrzu.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także