PoradyOrganizacjaNie rób z grillem gazowym. Błąd może mieć fatalne skutki

Nie rób z grillem gazowym. Błąd może mieć fatalne skutki

Prawidłowe grillowanie na grillu gazowym będzie przepyszne
Prawidłowe grillowanie na grillu gazowym będzie przepyszne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | magicbones

17.04.2024 12:09

Sezon grillowy jest najbardziej ulubionym czasem w roku Polaków, a tradycja spotykania się na grilla to okazja nie tylko do pieczenia kiełbasek. Zanim z radością zaczniesz je pichcić, koniecznie sprawdź, co zrobić, aby twój grill gazowy był bezpieczny. Przez te błędy wiele ryzykujesz.

Jeśli do tej pory nie przypomniałeś sobie o swoim grillu gazowym, a masz wobec niego ambitne plany już za kilka tygodni, to lepiej zmień nastawienie. Nikt nie chce igrać z ogniem, a w tym przypadku z gazem, który będzie gwarantem bezpieczeństwa, jeśli tylko nie zapomnisz o kilku kwestiach. Jak prawidłowo grillować na grillu gazowym? Dzięki tym zasadom unikniesz fatalnych skutków!

Jak prawidłowo grillować na grillu gazowym?

Najlepszy grill gazowy to wcale nie ten największy lub najdroższy, jak mogłoby się wydawać. Wielu właśnie w ten sposób wybiera dobry grill, ale mało kto zdaje sobie sprawę, co to oznacza. Najlepszy grill gazowy powinien być przede wszystkim bezpieczny, a przecież za to odpowiada jego właściciel i mistrz rusztu przygotowujący smakołyki. Znaczna część osób źle zabiera się do jego użytkowania, a samo odpalenie grilla to ogromny błąd.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli swój grill gazowy uruchamiasz przy zamkniętej pokrywie, to możesz liczyć jedynie na nieoczekiwane i groźne fajerwerki. Zgromadzony pod nią gaz nie ma ujścia, a to oznacza, że zapalając grilla, można na własne życzenie spowodować eksplozję, która jest niezwykle niebezpieczna dla zdrowia i życia. Pokrywa grilla gazowego zawsze powinna być otwarta, gdy go uruchamiasz, a jej zamknięcie to niejedyny błąd grillomaniaków, który może mieć fatalne skutki. Przestrzega przed tym na TikToku profil @salongrilli:

Jak dobrze grillować na grillu gazowym?

Nowo zakupiony grill gazowy cieszy, ale należy zapoznać się z instrukcją obsługi, która wyjaśnia jak z niego korzystać. Zanim wesoło zaczniesz przygotowywać grilla, lepiej sprawdź szczelność układu gazowego, który powinien pracować bez zarzutu. Niewielu wie, gdzie powinien stać grill gazowy, a wystarczy pamiętać o tym, aby był w zasięgu wzroku.

Konieczne jest też ustawienie urządzenia w odległości minimum jednego metra od ściany lub innej powierzchni, którą może niebezpiecznie nagrzać. Co więcej, należy ostrzegać dzieci przed grillem, ponieważ maluchy lubią psocić, a nawet dotykać rozgrzanej powierzchni, przez co mogą się oparzyć.

Płomień w grillu gazowym to nie powód do paniki. Jeśli dojdzie do zapalenia oleju, postaw na działania z zimną krwią. Nie należy otwierać pokrywy grilla lub gasić go wodą. Wystarczy zakręcić dopływ gazu i czekać, ponieważ po kilku minutach ogień wypali się sam. Specjaliści zalecają też, by pozbyć się płomienia, nakryć urządzenie wilgotnym kocem, który błyskawicznie sprawi, że płonący w środku ogień zacznie dogasać.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także