PoradyNawet babcia nie zrobiłaby tego lepiej. Tą mieszanką doczyścisz każdą ramę okienną

Nawet babcia nie zrobiłaby tego lepiej. Tą mieszanką doczyścisz każdą ramę okienną

jak czyścić ramy okienne, aby służy jak najdłużej, fot. gettyimages
jak czyścić ramy okienne, aby służy jak najdłużej, fot. gettyimages
Manuel
05.06.2023 13:56

Jeżeli chcesz, aby okna służyły ci przez długie lata, to nie wystarczy samo mycie szyb. Przekonaj się jak czyścić ramy okienne. Dzięki prostym trikom zrobisz to szybko i bez wysiłku.

Ramom okiennym powinieneś poświęcić od czasu do czasu trochę uwagi. Dzięki temu uchronisz jej przed żółknięciem, a także sprawisz, że będą działały bezawaryjnie. Powinny na to uwagę zwrócić szczególnie osoby, które palą papierosy w domu. Dym sprawia, że jasne futryny przybierają mało atrakcyjnie wyglądające zabarwienie.

Jak czyścić ramy okienne?

Jest wiele profesjonalnych środków, za pomocą, których możesz wyczyścić ramy okienne. Jednak skupmy się na dwóch świetnych domowych mieszankach.

  • Soda oczyszczona i ocet - połącz obydwa składniki ze sobą i za pomocą szmatki nałóż mieszankę na ramę. Pozostaw ją tam na kilka minut. Następnie usuń pastę wilgotną ściereczką i wytrzyj ramę do sucha papierowym ręcznikiem. Możesz tez użyć samej sody oczyszczonej wymieszanej z odrobiną ciepłej wody (jeśli nie lubisz zapachu octu). Jest to środek mniej skuteczny, ale być może w twoim przypadku będzie całkowicie wystarczający i da zadowalające efekty.
  • Roztwór octu, soku z cytryny i płynu do mycia naczyń - wlej do pojemnika ze spryskiwaczem 1,5 szklanki wody, 1/3 szklanki octu, 2 łyżki soku z cytryny oraz łyżeczkę płynu do mycia naczyń. Przelej płyn do buteleczki ze spryskiwaczem, wymieszaj go i zaaplikuj na ramy okienne. Wyczyść je miękką ściereczką.
jak czyścić ramy okienne, fot. freepik
jak czyścić ramy okienne, fot. freepik

Jak przedłużyć żywotność okien?

Oprócz wymycia samych szyb i futryn, warto jest jeszcze przyjrzeć się innym elementom okiennym. Zwróć uwagę przede wszystkim na uszczelki. Sprawdź czy nie są nadmiernie zużyte i nie wymagają wymiany, to od nich w dużej mierze zależy szczelność okna. Zadbaj oczywiście także o to, by nie było pomiędzy nimi żadnych zanieczyszczeń i regularnie usuwaj z nich kurz oraz pyłki. Warto także nasmarować złączki i cały mechanizm, który służy do otwierania/zamykania okna. W tym przypadku dobrze sprawdzi się m.in. WD-40.

jak czyścić ramy okienne, fot. freepik
jak czyścić ramy okienne, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także