PoradyPierwsze bardzo ważne karmienie ogórków. Szybko urosną i dadzą duże zbiory!

Pierwsze bardzo ważne karmienie ogórków. Szybko urosną i dadzą duże zbiory!

nawóz do ogórków, fot. Getty Images
nawóz do ogórków, fot. Getty Images
31.05.2023 15:26

Aby ogórki z własnej uprawy wydały obfite plony, a ich owoce były smaczne, musisz odpowiednio o nie dbać. Kluczowe jest odpowiednie odżywianie krzaczków. Na szczęście świetny nawóz dla ogórków zrobisz w domu za niecałe 2 zł.

Ogórki są roślinami dość wymagającymi, ale obfite plony wynagradzają trud włożony w uprawę. Aby zbierać dorodne, zielone owoce pełnymi koszami, musisz zadbać o odpowiednie nawożenie roślin. Kluczowe znaczenie ma pierwszy zabieg, który trzeba przeprowadzić krótko po posadzeniu ogórków do gruntu. Podpowiadamy, jak go przeprowadzić, wykorzystując tanią, ale bardzo skuteczną domową odżywkę.

Jakie są najważniejsze zasady uprawy ogórków?

Ogórki potrzebują słonecznego i ciepłego stanowiska. Powinieneś zasadzić je (jeśli korzystasz z rozsady) na przełomie maja i czerwca w żyznej, próchniczej ziemi o obojętnym odczynie. Pamiętaj o regularnym podlewaniu. Rób to co 5-7 dni wczesnym rankiem lub wieczorem. Używaj ciepłej wody (powinna mieć przynajmniej 16 stopni Celsjusza) i uważaj, by nie zmoczyć liści. Kolejną kluczową kwestią jest nawożenie ogórków. Pierwszą dawkę odżywki należy podać 2 tygodnie po posadzeniu w gruncie. Kolejne zabiegi rób przynajmniej raz w miesiącu.

Nawóz do ogórków po raz pierwszy podaj 2 tygodnie po ich zasadzeniu. Fot. Getty Images
Nawóz do ogórków po raz pierwszy podaj 2 tygodnie po ich zasadzeniu. Fot. Getty Images

Dlaczego nawożenie ogórków jest tak ważne?

Ogórki charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na składniki odżywcze. Jeśli nie zapewnisz im odpowiedniej ilości nawozu, szybko wyjałowią glebę i zaczną "głodować". To przełoży się na wolne tempo wzrostu krzaczków oraz słabe plony. Aby zapobiec takiej sytuacji, powinieneś odpowiednio nawozić ogórki. Możesz zastosować odżywkę ze sklepu lub stworzyć domowy nawóz. Sprawdzony przepis, który wymaga wykorzystania tylko 3 składników, proponuje serwis WP Kobieta.

Dzięki wysokiej zawartości witamin i cennych minerałów domowy nawóz będzie działał równie dobrze, a nawet lepiej niż gotowy ze sklepu - możemy przeczytać w serwisie.

Jak zrobić domowy nawóz do ogórków?

Zaletą domowego nawozu do ogórków jest nie tylko jego skuteczność, ale również niska cena. Jedna dawka preparatu kosztuje mniej niż 2 zł. Oto co musisz zrobić, by przygotować tę odżywkę:

  • Do słoika wlej 1 l ciepłej (ale nie gorącej!) wody.
  • Wsyp do wody 1 łyżeczkę suszonych drożdży i 1 łyżeczkę drobnego cukru (najlepiej pudru).
  • Zakręć słoik i odstaw na 2 godziny w ciemne miejsce.
  • Po upływie wyznaczonego czasu rozcieńcz preparat 10 l wody.
  • Podlej ogórki. Na każdy krzak użyj 1 l płynu.
  • Zabieg powtarzaj co miesiąc. Szybko zauważysz, że ogórki szybciej rosną i mają więcej dorodnych owoców.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także