PoradyOto 2 najlepsze domowe nawozy do surfinii. Robię je za 0 złotych, a działają cuda!

Oto 2 najlepsze domowe nawozy do surfinii. Robię je za 0 złotych, a działają cuda!

Domowy nawóz do surfinii zrobisz z kuchennych odpadów. Fot. Pixabay
Domowy nawóz do surfinii zrobisz z kuchennych odpadów. Fot. Pixabay
03.07.2023 18:17

Przez całe lato i w pierwszych tygodniach jesieni zachwycają pięknymi kwiatami wylewającymi się z donic i spływającymi w dół efektownymi kaskadami. Aby bujnie kwitły, potrzebują jednak odpowiedniej ilości składników odżywczych. Podpowiadamy, jak zrobić domowy nawóz do surfinii, który sprawi, że będą zjawiskowe przez cały sezon.

Surfinie to stosunkowo młoda odmiana petunii. Wyhodowano ją dzięki inżynierii genetycznej. Zyskały ogromną popularność dzięki temu, że pokładają się w doniczkach i tworzą efektowne kaskady. Należą jednak do roślin, które potrzebują dużej ilości składników odżywczych. Możesz dostarczyć ich swoim surfiniom, stosując domowy nawóz. Zrobisz go zupełnie za darmo z kuchennych odpadów.

Jak pielęgnować i nawozić surfinie?

Surfinie lubią słońce, ale nie akceptują silnych wiatrów i przeciągów, a także deszczu. Należy o tym pamiętać przy wyborze odpowiedniego stanowiska dla tych przykuwających wzrok kwiatów. Podlewaj je co 2-3 dni, a w czasie letnich upałów codziennie rano i wieczorem. Dbaj jednak o to, by woda nie stała w podstawkach, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni. Aby kwiaty pięknie kwitły, stosuj nawóz do surfinii. Naturalne preparaty, które polecamy poniżej, możesz stosować 1-2 razy w tygodniu. Jeśli kwiaty znajdują się w otwartej przestrzeni i są narażone na opady deszczu, możesz nawozić je nawet częściej (deszcz wypłukuje z ziemi składniki odżywcze).

Nawóz do surfinii zrobisz za grosze. Fot. Getty Images
Nawóz do surfinii zrobisz za grosze. Fot. Getty Images

Nawóz do surfinii ze skórek bananów

Skuteczny nawóz do surfinii zrobisz ze skórek bananów. Będzie doskonałym źródłem potasu, fosforu i innych niezbędnych składników odżywczych. Odżywkę możesz zrobić na dwa sposoby:

  • 1 skórkę od banana pokrój w kostkę i wrzuć do słoika. Zalej naczynie do pełna gorącą wodą i zakręć. Po 24 godzinach podlej kwiaty.
  • Wysusz skórki od bananów, a następnie zmiel je na drobny proszek. Posypuj nim wierzchnią warstwę ziemi w doniczkach, w których rosną surfinie.

Nawóz do surfinii z fusów po kawie

Surfinie lubią kwaśną glebę (ewentualnie o neutralnym pH), dlatego dobrym nawozem będą dla nich również fusy po kawie. Ta prosta odżywka wzbogaci glebę o azot, fosfor oraz magnez, a także lekko zakwasi ziemię. Fusy zalej przegotowaną i odstaną wodą. Dobrze wszystko wymieszaj i podlej kwiaty. Innym, równie dobrym sposobem, jest wysypanie wysuszonych fusów do doniczek i zmieszanie ich z wierzchnią warstwą gleby.

Nawóz do surfinii to podstawa ich pielęgnacji. Fot. Pixabay
Nawóz do surfinii to podstawa ich pielęgnacji. Fot. Pixabay
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także