PoradyTen nawóz do petunii zrobisz za grosze. Kwiaty będą wysypywać się z donic

Ten nawóz do petunii zrobisz za grosze. Kwiaty będą wysypywać się z donic

jaki jest najlepszy nawóz do petunii fot. freepik
jaki jest najlepszy nawóz do petunii fot. freepik
04.06.2023 08:58

Petunie i będące ich kaskadową odmianą surfinie należą do najpopularniejszych roślin balkonowych. Pięknie prezentują się w donicach, skrzynkach oraz podwieszanych koszach. Aby bujnie kwitły, należy je odpowiednio odżywiać. Podpowiadamy, jak zrobić domowy nawóz do petunii.

Petunie nie wymagają częstego nawożenia. Niemniej należy odpowiednio je odżywiać, by prawidłowo rosły, były odporne na choroby i pięknie kwitły. Nawóz dla petunii możesz wykonać za kilka złotych. Przedstawiamy 3 proste receptury.

Jakich warunków potrzebują petunie?

Petunie należy sadzić dopiero w drugiej połowie maja, kiedy mija ryzyko przymrozków (po tzw. zimnej Zośce). Najlepsza będzie dla nich żyzna, próchnicza, przepuszczalna gleba. Poradzą sobie jednak również w zwykłej, lekko kwaśnej ziemi ogrodowej. Ponieważ dobrze znoszą słońce, możesz umieścić je na południowym balkonie. Pamiętaj jednak o regularnym i obfitym podlewaniu. W upalne dni możesz nawadniać je 2 razy dziennie - rano i wieczorem. Petunie potrzebują umiarkowanego nawożenia. Możesz zastosować nawóz mineralny lub wypróbować jeden z przepisów na domowe odżywki, które prezentujemy poniżej.

Jaki jest najlepszy nawóz do petunii? Fot. Pixabay
Jaki jest najlepszy nawóz do petunii? Fot. Pixabay

Jak zrobić nawóz do petunii z kwasku cytrynowego?

Nawóz do petunii z kwasku cytrynowego zapobiega żółknięciu liści. Pomaga również zakwasić glebę. Rozpuść 10 g preparatu w 10 l wody i podlej petunie. Jeśli szukasz innych sposobów na zakwaszenie ziemi, możesz wypróbować fusy po kawie.

Nawóz do petunii zrobisz z kwasku cytrynowego. Fot. Freepik
Nawóz do petunii zrobisz z kwasku cytrynowego. Fot. Freepik

Jak nawozić petunie gnojówką z pokrzywy?

Aby zrobić nawóz do petunii, potrzebujesz 1 kg pokrzyw. Najlepiej zebrać je jeszcze przed kwitnieniem.

  • Posiekaj pokrzywy i zalej 10 l wody (może być deszczówka).
  • Odstaw wiadro w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Pamiętaj jednak o codziennym mieszaniu fermentującego preparatu.
  • Kiedy ustąpi bulgotanie i pienienie, nawóz jest gotowy.
  • Stosuj preparat po rozcieńczeniu z wodą w proporcji 1:10.
Z pokrzywy zrobisz doskonały nawóz do petunii. Fot. Getty Images
Z pokrzywy zrobisz doskonały nawóz do petunii. Fot. Getty Images

Jak zrobić nawóz do petunii z drożdży?

Nawóz z drożdży możesz zrobić na 2 sposoby.

  • Przygotuj 10 l ciepłej wody. Najlepiej, by nie było w niej chloru. Dobrze sprawdzi się deszczówka lub woda z gotowania ziemniaków. Pamiętaj, żeby nie gotować wody zbyt mocno, ponieważ za wysoka temperatura sprawi, że drożdże stracą swoje właściwości. Wrzuć do wody kostkę drożdży i mieszaj do jej całkowitego rozpuszczenia. Zaczekaj godzinę, aż woda wystygnie. Wtedy możesz podlać mieszanką petunie.
  • Rozrób kostkę drożdży z niewielką ilością wody i zasyp 1 szklanką cukru. Pozostaw mieszankę na 2 godziny. Po upływie tego czasu zalej drożdże 10 l ciepłej, ale nie gorącej wody. Wymieszaj i odstaw na 7 dni, by preparat sfermentował. Używaj po rozcieńczeniu z wodą. Na 10 l wystarczy 1 szklanka nawozu.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także