Ten nawóz do petunii zrobisz za grosze. Kwiaty będą wysypywać się z donic
Petunie i będące ich kaskadową odmianą surfinie należą do najpopularniejszych roślin balkonowych. Pięknie prezentują się w donicach, skrzynkach oraz podwieszanych koszach. Aby bujnie kwitły, należy je odpowiednio odżywiać. Podpowiadamy, jak zrobić domowy nawóz do petunii.
04.06.2023 08:58
Petunie nie wymagają częstego nawożenia. Niemniej należy odpowiednio je odżywiać, by prawidłowo rosły, były odporne na choroby i pięknie kwitły. Nawóz dla petunii możesz wykonać za kilka złotych. Przedstawiamy 3 proste receptury.
Jakich warunków potrzebują petunie?
Petunie należy sadzić dopiero w drugiej połowie maja, kiedy mija ryzyko przymrozków (po tzw. zimnej Zośce). Najlepsza będzie dla nich żyzna, próchnicza, przepuszczalna gleba. Poradzą sobie jednak również w zwykłej, lekko kwaśnej ziemi ogrodowej. Ponieważ dobrze znoszą słońce, możesz umieścić je na południowym balkonie. Pamiętaj jednak o regularnym i obfitym podlewaniu. W upalne dni możesz nawadniać je 2 razy dziennie - rano i wieczorem. Petunie potrzebują umiarkowanego nawożenia. Możesz zastosować nawóz mineralny lub wypróbować jeden z przepisów na domowe odżywki, które prezentujemy poniżej.
Jak zrobić nawóz do petunii z kwasku cytrynowego?
Nawóz do petunii z kwasku cytrynowego zapobiega żółknięciu liści. Pomaga również zakwasić glebę. Rozpuść 10 g preparatu w 10 l wody i podlej petunie. Jeśli szukasz innych sposobów na zakwaszenie ziemi, możesz wypróbować fusy po kawie.
Jak nawozić petunie gnojówką z pokrzywy?
Aby zrobić nawóz do petunii, potrzebujesz 1 kg pokrzyw. Najlepiej zebrać je jeszcze przed kwitnieniem.
- Posiekaj pokrzywy i zalej 10 l wody (może być deszczówka).
- Odstaw wiadro w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Pamiętaj jednak o codziennym mieszaniu fermentującego preparatu.
- Kiedy ustąpi bulgotanie i pienienie, nawóz jest gotowy.
- Stosuj preparat po rozcieńczeniu z wodą w proporcji 1:10.
Jak zrobić nawóz do petunii z drożdży?
Nawóz z drożdży możesz zrobić na 2 sposoby.
- Przygotuj 10 l ciepłej wody. Najlepiej, by nie było w niej chloru. Dobrze sprawdzi się deszczówka lub woda z gotowania ziemniaków. Pamiętaj, żeby nie gotować wody zbyt mocno, ponieważ za wysoka temperatura sprawi, że drożdże stracą swoje właściwości. Wrzuć do wody kostkę drożdży i mieszaj do jej całkowitego rozpuszczenia. Zaczekaj godzinę, aż woda wystygnie. Wtedy możesz podlać mieszanką petunie.
- Rozrób kostkę drożdży z niewielką ilością wody i zasyp 1 szklanką cukru. Pozostaw mieszankę na 2 godziny. Po upływie tego czasu zalej drożdże 10 l ciepłej, ale nie gorącej wody. Wymieszaj i odstaw na 7 dni, by preparat sfermentował. Używaj po rozcieńczeniu z wodą. Na 10 l wystarczy 1 szklanka nawozu.