Balkon i ogródOgródNawóz z tej rośliny to sekret działkowiczów. Pomidory rosną po nim jak szalone!

Nawóz z tej rośliny to sekret działkowiczów. Pomidory rosną po nim jak szalone!

Nawóz z tej rośliny to sekret działkowiczów. Pomidory rosną po nim jak szalone!

05.07.2022 16:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Są osoby, które z chęcią uprawiają ogórki, a inne kochają pomidory i to te warzywa królują w ich ogródku. Co zrobić, aby rosły one jak szalone i zapewniły obfite plony? Zrób prosty nawóz z pokrzywy do podlewania pomidorów.

Wsparcie dla pomidorów

Pomidory bywają kapryśne w uprawie. Lubią regularne podlewanie i stałe odżywianie (zwłaszcza w momencie zawiązywania owoców). Dlatego warto pomyśleć o małym wspomagaczu i samodzielnie zrobić ekologiczny nawóz. Do tego celu idealnie nada się pokrzywa.

Jest ona bogata w wiele pierwiastków (magnez, żelazo, azot, wapń, potas, krzem) i soli mineralnych. Dzięki nim pomidory szybko rosną, obficie kwitną, prawidłowo się rozwijają, a także rzadziej zapadają na różne choroby. Nawozem możesz śmiało podlewać rośliny wzrastające w doniczkach i w gruncie.

Cathy VanHeest
Cathy VanHeest

Jak zrobić ekologiczny nawóz z pokrzywy?

Pokrzywowy nawóz to w zasadzie tzw. gnojówka. D0 jej wykonania potrzebujesz 1 kg pokrzywy (najlepsze będą młode rośliny, które jeszcze nie zaczęły kwitnąć) oraz 10 litrów wody (dobrze nada się deszczówka).

Pokrzywę potnij i umieść w plastikowym pojemniku. Zalej wodą i odstaw do sfermentowania (trzeba odczekać tydzień lub dwa). Długość czasu fermentacji zależy od temperatury powietrza. Rosnący słupek rtęci, przyspiesza fermentację. Pamiętaj, aby codziennie mieszać gnojówkę.

Pojemnik z miksturą należy ustawić w cieni i z dala od domu, gdyż gnojówka wydziela nieprzyjemny zapach. Można nieco go złagodzić dodając do niej mączkę bazaltową. Dodatkowo wzbogaci ona nawóz z potas.

Merri J/unsplash
Merri J/unsplash

Jak stosować gnojówką z pokrzywy do podlewania pomidorów?

Gnojówka jest gotowa do użytku, kiedy przestanie się pienić. Rozcieńcz ją z wodą w proporcji 1:10 i co dwa tygodnie podlewaj pomidory. To bardzo ważne, gdyż stosowanie nierozrzedzonej gnojówki, doprowadzi do przenawożenia warzyw. Jeżeli będziesz regularnie nawoził swoje pomidory, to zauważysz zdecydowaną poprawę ich kondycji.

Już wiesz jak wykonać prosty nawóz z z pokrzywy do podlewania pomidorów. Plony przed zarazą ziemniaka z skutecznie ochroni oprysk z drożdży. Możesz przygotować go na dwa sposoby.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także