×

Dwa sposoby na zrobienie oprysku z drożdży na pomidory i ogórki. Choroby grzybowe odejdą w zapomnienie

Oprysk z drożdży na pomidory i ogórki to dobry sposób na ochronę swoich plonów przed chorobami grzybowymi. Jest ekologiczny i prosty w przygotowaniu.

Dla miłośników ekologicznych rozwiązań

Samodzielne wyhodowanie pomidorów oraz ogórków to duży powód do dumy. Niestety te warzywa często padają ofiarami chorób grzybowych.  Pomidory atakuje zaraza ziemniaka, a ogórki dziesiątkuje mączniak. Kiedy plony są już zainfekowane, to koniecznie trzeba zastosować oprysk. Możesz uchronić się od używania pestycydów i samodzielnie zrobić ekologiczny oprysk z drożdży, który pomoże w walce z chorobami grzybowymi, pleśnią, zarazą ziemniaczaną czy mączniakiem. Są na to dwa sposoby.

oprysk z drożdży na pomidory i ogórki
Markus Spiske/unsplash

Jak zrobić prosty i szybki oprysk z drożdży na pomidory i ogórki?

Kostkę drożdży rozpuść w 1o litrach letniej wody i przelej mieszaninę do spryskiwacza. Rozpylaj na roślinach raz w tygodniu.

oprysk z drożdży na pomidory i ogórki
pinterest

Jak wykonać oprysk z drożdży i cukru?

Druga wersja oprysku jest bardziej czasochłonna w przygotowaniu, ale przynosi znacznie lepsze efekty. W dużym pojemniku rozpuść, w niewielkiej ilości wody, kostkę drożdży i zasyp ją szklanką cukru. Po 2 godzinach dolej 10 litrów wody i odczekaj tydzień, aż drożdże zaczną fermentować. Po tym czasie możesz już używać roztworu, ale po rozcieńczeniu w wodzie (proporcja 1:10).

ogórki
Kelly Neil/unsplash

Zapobieganie i leczenie

Drożdżowy oprysk stosuj zaraz po zauważeniu objawów choroby grzybowej. Wówczas możesz zahamować jej przebieg. Preparatem warto także pryskać zupełnie zdrowe rośliny. Dzięki temu dostarczysz warzywom substancji mineralnych i stworzysz na liściach warstwę ochronną (zabezpiecza m.in. przed pleśnią szarą). Dodatkowo rośliny będą szybciej rosły, a ich system korzeniowy prawidłowo się rozwinie.

Jak mogłeś się przekonać, wykonanie oprysku z z drożdży na pomidory i ogórki jest banalnie proste. Stosując domowe metody możesz również pozbyć się mrówek z ogrodu.

Może Cię zainteresować

zamknij