Nawóz z tej mączki bije na głowę inne. Mało kto używa go do storczyków
Storczyki szturmem zdobyły serca i parapety wielu polskich domów. Nic w tym dziwnego, ponieważ zachwycają swoim egzotycznym kształtem oraz paletą barw, przez co dodają charakteru każdemu wnętrzu. Warto zadbać o to, aby kwitły długo i bujnie przez długi czas, wiedząc jak przygotować nawóz do podlewania storczyka.
Wymienną nazwą dla tych kwiatów jest orchidea, która kojarzy się nam z tropikalnymi wakacjami na rajskich wyspach. Zachwycają one każdego, kto tylko je zobaczy i są popularnym prezentem na różne okazje, przez co można stworzyć w domu niepowtarzalną atmosferę elegancji. Jednak kluczem do ich spektakularnego wyglądu jest odpowiednia pielęgnacja.
Jak przygotować nawóz z kości kurczaka?
W hodowli storczyków ważne jest ich odpowiednie odżywianie. Najlepiej wykonywać je na raz na dwa tygodnie, aby rośliny rosły prawidłowo. Wśród fanów tych roślin pojawiła się nowa metoda nawożenia, która przynosi znakomite efekty oraz wpisuje się w ekologiczne trendy. Stosują oni tzw. mączkę kostną, czyli rozdrobione na pył kości wcześniej ugotowanego kurczaka. Brzmi to dziwnie, ale działa cuda, przez co już nigdy nie wyrzucisz do kosza tych resztek. Do głównych zalet tej metody należy to, że zawarte w kościach substancje poprawiają pH gleby oraz polepszają kondycję, jak również kwitnienie orchidei. Jej przygotowanie jest rozłożone w czasie, dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość. Na początek ugotowane kości kurczaka połóż na gazetach lub ręcznikach papierowych i wystaw na słońce. Proces ten trwa zazwyczaj około 3 dni, aby mogły one całkowicie wyschnąć. Po tym czasie włóż kości do woreczka i zmiażdż z przy użyciu tłuczka do mięsa lub zmiel w moździerzu. Uzyskaną mączkę wsypuj do doniczek albo dodawaj do ziemi podczas przesadzania roślin.
Czego potrzebuje storczyk?
Tak samo, jak każda inna roślina potrzebuje przede wszystkim uwagi oraz regularnej obserwacji. Orchidee najlepiej trzymać w miejscu jasnym, ale nie wystawiać ich na bezpośrednie promienie słoneczne, ponieważ również mogą im zaszkodzić. Podlewanie powinno być wykonywane rano najlepiej letnią wodą. Ważne jest to, aby unikać wody wodociągowej, a najlepiej stosować deszczówkę. Kwiaty te źle znoszą przeciągi, dlatego należy nie umieszczać ich w miejscach, które mogą doprowadzić do ich marznięcia.