Rozpuść w wodzie i podlej zamiokulkasa. Wypuści nowe listki i odzyska kolor
Zamiokulkas to popularna roślina doniczkowa. Jak każda wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby prawidłowo się rozwijała. Jeśli zastanawiasz się, co zastosować do tej rośliny, zrób domowy nawóz z żelatyny do zamiokulkasa. Będziesz zachwycony jego efektem!
Zawsze może się zdarzyć, że piękna roślina zaczyna marnieć. Nie inaczej jest z zamiokulkasem, który, chociaż ma niewielkie wymagania, trzeba go odpowiednio pielęgnować. Zobacz, co zastosować, aby rósł bujnie.
Zamiokulkas wymagania
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z roślinami - zamiokulkas to kwiat dla Ciebie. Jest prosty w uprawie i nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Pamiętaj jednak o kilku podstawowych zasadach. Dzięki nim Twoja roślina będzie prawidłowo się rozwijała. Zamiokulkasa nie musisz często podlewać, wystarczy nawet raz na 2-3 tygodnie! Dzieje się tak, dlatego, że kwiat ten gromadzi wodę w zgrubiałych liściach i bulwiastych kłączach. Nawozić trzeba go od kwietnia do września - raz na 2 tygodnie. Systematyczne karmienie pozwoli na przyrost masy zielonej i ładne wybarwienie.
Dlaczego zamiokulkas nie rośnie prawidłowo?
Zdarzyć się może, że zamiokulkas nie rozwija się tak, jak powinien. Wpływ na to ma kilka czynników:
- nieprawidłowe pH gleby,
- niewłaściwe podlewanie,
- zbyt mała ilość światła,
- zbyt mała doniczka
Co wtedy zrobić? Wystarczy nie tylko przygotować mu odpowiednie warunki, ale zastosować też nawożenie. Wykorzystaj do tego żelatynę! Wystarczy, że łyżeczkę żelatyny rozpuścisz w szklance gorącej wody i odstawisz do wystygnięcia. Dodaj potem trzy szklanki zimnej wody i podlej roślinę. Taki zabieg warto powtarzać raz na miesiąc, a zobaczysz, jakie są efekty.
Czym nawozić zamiokulkasa?
Jest jeszcze inny patent na domowy nawóz do zamiokulkasa, który możesz zastosować - pestki słonecznika! Zawierają one wiele cennych składników odżywczych, które wspomagają rozwój tej rośliny. Przede wszystkim wzmacniają jego korzenie i sprawiają, że liście będą miały intensywny zielony kolor. To bardzo naturalny nawóz, a przede wszystkim tani. Jak go zrobić? Zmiel w blenderze ziarna słonecznika i albo zmieszaj je z ziemią do przesadzenia ziamiokulkasa, albo dodaj do wierzchniej warstwy ziemi w doniczce. Taka odżywka świetnie dostarczy mu cenne składniki.