DomRośliny doniczkoweRozpuść w wodzie i podlej zamiokulkasa. Wypuści nowe listki i odzyska kolor

Rozpuść w wodzie i podlej zamiokulkasa. Wypuści nowe listki i odzyska kolor

nawóz z żelatyny do zamiokulkasa fot. genialne.pl
nawóz z żelatyny do zamiokulkasa fot. genialne.pl

03.05.2023 11:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zamiokulkas to popularna roślina doniczkowa. Jak każda wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby prawidłowo się rozwijała. Jeśli zastanawiasz się, co zastosować do tej rośliny, zrób domowy nawóz z żelatyny do zamiokulkasa. Będziesz zachwycony jego efektem!

Zawsze może się zdarzyć, że piękna roślina zaczyna marnieć. Nie inaczej jest z zamiokulkasem, który, chociaż ma niewielkie wymagania, trzeba go odpowiednio pielęgnować. Zobacz, co zastosować, aby rósł bujnie.

Zamiokulkas wymagania

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z roślinami - zamiokulkas to kwiat dla Ciebie. Jest prosty w uprawie i nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Pamiętaj jednak o kilku podstawowych zasadach. Dzięki nim Twoja roślina będzie prawidłowo się rozwijała. Zamiokulkasa nie musisz często podlewać, wystarczy nawet raz na 2-3 tygodnie! Dzieje się tak, dlatego, że kwiat ten gromadzi wodę w zgrubiałych liściach i bulwiastych kłączach. Nawozić trzeba go od kwietnia do września - raz na 2 tygodnie. Systematyczne karmienie pozwoli na przyrost masy zielonej i ładne wybarwienie.

ziemiokulkas, fot. freepik
ziemiokulkas, fot. freepik

Dlaczego zamiokulkas nie rośnie prawidłowo?

Zdarzyć się może, że  zamiokulkas nie rozwija się tak, jak powinien. Wpływ na to ma kilka czynników:

  • nieprawidłowe pH gleby,
  • niewłaściwe podlewanie,
  • zbyt mała ilość światła,
  • zbyt mała doniczka

Co wtedy zrobić? Wystarczy nie tylko przygotować mu odpowiednie warunki, ale zastosować też nawożenie. Wykorzystaj do tego żelatynę! Wystarczy, że łyżeczkę żelatyny rozpuścisz w szklance gorącej wody i odstawisz do wystygnięcia. Dodaj potem trzy szklanki zimnej wody i podlej roślinę. Taki zabieg warto powtarzać raz na miesiąc, a zobaczysz, jakie są efekty.

Obraz

Czym nawozić zamiokulkasa?

Jest jeszcze inny patent na domowy nawóz do zamiokulkasa, który możesz zastosować - pestki słonecznika! Zawierają one wiele cennych składników odżywczych, które wspomagają rozwój tej rośliny. Przede wszystkim wzmacniają jego korzenie i sprawiają, że liście będą miały intensywny zielony kolor. To bardzo naturalny nawóz, a przede wszystkim tani. Jak go zrobić? Zmiel w blenderze ziarna słonecznika i albo zmieszaj je z ziemią do przesadzenia ziamiokulkasa, albo dodaj do wierzchniej warstwy ziemi w doniczce. Taka odżywka świetnie dostarczy mu cenne składniki.

Darmowy i naturalny nawóz do roślin. Rośliny rosną jak szalone, a Ty płacisz za niego 0 zł! ?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także