Uważasz go za chwast, a może być świetnym nawozem. Rośliny będą po nim rosły jak szalone
Na łąkach i trawnikach jest go obecnie pełno. Mniszek lekarski, błędnie uważany za chwast, może bardzo pomóc w ogrodzie. Wystarczy przerobić go na gnojówkę lub specjalny oprysk.
02.05.2023 10:19
Mniszek lekarski, który często jest mylony z mleczem i tak potocznie nazywany, to bardzo pożyteczna roślina. Można zrobić z niej syrop lub napar. Przyda się również w ogrodnictwie. Gnojówka z mniszka to doskonały nawóz, a wyciąg z tej rośliny pomaga zwalczać szkodniki.
Jakie zastosowanie ma gnojówka z mniszka?
Zastosowanie gnojówki z mniszka może być różne w zależności od tego, które części rośliny wykorzystasz. Preparat wykonany z samych kwiatów będzie miał lekko kwaśny odczyn i będzie bogaty w fosfor. Doskonale nada się dla większości roślin, głównie kwasolubnych oraz kwitnących. Jeśli wykorzystasz tylko liście mniszka, gnojówka będzie charakteryzowała się zasadowym pH oraz dużą zawartością azotu. Świetnie sprawdzi się w przypadku roślin, które lubią zasadowe podłoże oraz odmian liściastych. Gnojówka z całych roślin (kwiatów, liści, łodyg oraz korzeni) to sprawdzony preparat przyspieszający wzrost oraz dojrzewanie owoców.
Jak zrobić gnojówkę z mniszka?
Aby wykonać gnojówkę, przygotuj plastikową beczkę lub wiadro. Pojemnik nie może być metalowy, ponieważ fermentujący preparat mógłby wejść w reakcję z tworzywem i zniweczyć cały proces.
- Umieść w beczce lub wiadrze 1 kg wybranych części mniszka lekarskiego i zalej 10 l zimnej wody. Zostaw w pojemniku trochę miejsca, by w czasie fermentacji preparat nie wyleciał z niego.
- Odstaw pojemnik w ciemne miejsce na 2-3 tygodnie. Co 1-2 dni mieszaj preparat.
- Kiedy zakończy się proces fermentacji i płyn stanie się klarowny, odcedź go.
- Stosuj preparat rozcieńczony z wodą w proporcji 1:10 do podlewania roślin.
- Nierozcieńczona gnojówka z mniszka może być wykorzystywana do przyspieszenia rozkładu materii organicznej w kompoście (możesz dodać do niego również ziele, które zostało wykorzystane do zrobienia gnojówki).
Nie tylko gnojówka z mniszka. Jak jeszcze możesz go wykorzystać?
Ziele mniszka lekarskiego możesz wykorzystać również do przygotowania oprysku na mszyce i inne szkodniki. 250 g zmielonych korzeni mniszka lub 400 g świeżych liści zalej 10 l zimnej wody. Zostaw na 3 godziny, przecedź i bez rozcieńczania rozpyl na rośliny. Wykorzystaj cały preparat, ponieważ zostawiony na później zacznie fermentować i zmieni właściwości. Możesz również uwarzyć napar z mniszka, który będzie doskonałym nawozem dla roślin. 200 g suszu i 2 kg świeżego mniszka z korzeniami zalej 10 l wody i odstaw na 24 godziny. Po tym czasie podlej rośliny.
Zobacz także