PoradyNie bez powodu niektórzy mężczyźni noszą sygnety. One mają swoje znaczenie

Nie bez powodu niektórzy mężczyźni noszą sygnety. One mają swoje znaczenie

sygnet na palcu u mężczyzny, fot. Getty Images
sygnet na palcu u mężczyzny, fot. Getty Images
Adrianna Trusiuk

30.09.2023 08:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sygnety były noszone przez mężczyzn wieki temu. Już wtedy stanowiły ważną wskazówkę dotyczącą pochodzenia i zamożności danego pana. Jednak ich znaczenie nieco ewoluowało na przestrzeni lat. Co oznacza sygnet na palcu u mężczyzny? Wyjaśniamy.

Sygnet to ozdobny pierścień, który zwykle noszony jest przez mężczyzn. Obecnie, stanowi ozdobę, jednak setki lat temu służył on głównie jako pieczęć do laku. Sygnetu  noszono już w starożytnej Grecji. Wówczas pierścienie wykonywano z kości słoniowej i ówcześni mężczyźni zakładali nawet kilka sztuk na jedną dłoń.

Co oznacza sygnet na palcu u mężczyzny?

Wedle polskiej tradycji, sygnet męski powinno nosić się na serdecznym palcu u prawej dłoni, jeśli jest się kawalerem. Żonaci mężczyźni mogą zakładać go na mały palec. Jednak coraz więcej osób nosi go nad obrączką, zupełnie jak pierścionek zaręczynowy. Choć w dzisiejszych czasach sygnet stanowi element biżuterii, jeszcze do niedawna miał on naprawdę duże znaczenie. Sygnet oznaczał przynależność do organizacji, np. tajnego bractwa. Stanowił też ważną informację na temat statusu społecznego i przynależności do rodziny. Ten zwyczaj panował najczęściej wśród rodzin szlacheckich. Lata temu, sygnet przechodził z pokolenia na pokolenia, a za tą niezwykłą biżuterią związane były niesamowite historie.

Co oznacza synget u mężczyzny, fot. Adobe Stock
Co oznacza synget u mężczyzny, fot. Adobe Stock

Dlaczego tylu mężczyzn nosi sygnety?

Obecnie, sygnet jest po prostu ozdobnym pierścionkiem i nie ma on specjalnego znaczenia. Chyba że widać na nim jakiś konkretny symbol czy logotyp. Wielu mężczyzn zastanawia się, jak poprawnie nosić sygnet. W Polsce eksponuje się go na prawej dłoni, zwykle na serdecznym lub małym palcu, jednak nie ma to aż tak dużego znaczenia. Co dziś symbolizuje sygnet? Noszony na małym palcu wskazuje na indywidualizm, na serdecznym - pewność siebie i twardy charakter, na środkowym — równowagę wewnętrzną. Ten na palcu wskazującym ma dodatkowo udowadniać siłę i wysoką pozycję społeczną (wystarczy spojrzeć na artystów, którzy noszą go najczęściej właśnie na tym palcu), a zakładany na kciuk wskazuje na to, że mężczyzna jest zamożny. Sygnet wkładany wyłącznie na specjalne okazje stanowi element stylizacji i nie niesie za sobą żadnego istotnego przekazu. Pamiętajmy jednak o tym, aby każdą z tych wskazówek brać z przymrużeniem oka.;)

Co oznacza synget u mężczyzny, fot. Adobe Stock
Co oznacza synget u mężczyzny, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także