PoradyLajfhakiNie czekaj na sowę i odwiedź polski Hogwart. Zamek w Mosznej zapiera dech

Nie czekaj na sowę i odwiedź polski Hogwart. Zamek w Mosznej zapiera dech

zamek w Mosznej, fot. Freepik
zamek w Mosznej, fot. Freepik
01.07.2023 15:00

Każdy od dziecka po przeczytaniu serii książek J. K. Rowling lub obejrzeniu filmu o przygodach młodego czarodzieja, stał w oknie i wypatrywał sowy z listem o przyjęciu do szkoły magii. Jednak lata mijają, a list nadal się nie pojawił. Nic straconego, nie musisz wyjeżdżać z kraju, aby przeżyć magiczną przygodę. Zamek w Mosznej to polski Hogwart.

Czas wakacji zachęca do wycieczek i poznawania nowych miejsc na mapie Polski. Wśród nich znajduje się prawdziwa perła, która fanów Harry’ego Pottera przyprawi o ciarki. Znajduje się na Górnym Śląsku, zaledwie 30 km od Opola, przez co bardzo łatwo można do niej dojechać. Dzięki spektakularnemu wyglądowi i historii sięgającej XVIII wieku pałac ten zdobył sobie miano polskiego Hogwartu.

Dlaczego warto zobaczyć zamek w Mosznej?

Historia jego powstania sięga średniowiecza. Według lokalnych legend wówczas Moszna należała do zakonu Templariuszy. Jednak dopiero w połowie XVIII wieku rozpoczęła się budowa pałacu, a w wieku XIX wykupiła go rodzina Tiele-Wincklerów. Ciekawostką jest fakt, że pałac ten odwiedzał cesarz Wilhelm II, który również zachwycał się jego wyglądem. Natomiast od roku 1945 zamek stał się własnością państwa, a potem utworzono w nim sanatorium. Dopiero od 2013 roku budynek wraz z parkiem stał się kompleksem restauracyjno-hotelowym. Dzięki temu odzyskał dawny blask i pełni ważną dla regionu atrakcję turystyczną. Ze względu na wygląd w stylu neogotyckim i ogrody do złudzenia przypomina szkołę magii Hogwart.

old Polish castle in the village of moszna
old Polish castle in the village of moszna

99 wież to przypadek?

Liczba wszystkich wież zamku w Mosznej wynosi 99, co stanowi na mapie Polski unikat. Warto dodać, że każda z nich ma własną nazwę oraz różni się od innych wyglądem. Większość z wież jest także otwarta dla zwiedzających, dzięki temu można z nich podziwiać okolice niczym z okien hogwarckich domitoriów. Najwyższa wieża posiada 45 metrów wysokości, a liczba 99 wiąże się z legendą. Według niej właściciel zamku hrabia Franz Tiele-Winckler zlecił wybudowanie tylko 99 wież, ponieważ przy 100 byłby zobowiązany do opłacenia garnizonu wojska. Druga legenda głosi, że liczba ta pełni funkcję symboliczną i odpowiada majątkowi rodziny Tiele-Winkler. Warto dodać, że zamek jest połączeniem architektury baroku, neogotyku oraz neorenesansu, przez co posiada uniwersalny klimat. Natomiast wnętrza pałacu są luksusowe i bardzo bogato zdobione. Tak samo, jak znajdujące się w nich meble, dzieła sztuki oraz dodatki.

old Polish castle in the village of moszna in the night lights
old Polish castle in the village of moszna in the night lights

Tajemnice zamku w Mosznej

Nie odbędziemy w pałacu lekcji magii, ale możemy spotkać duchy, które dla wielu zdają się istnieć naprawdę. Bardzo wiele osób, które odwiedziły zamek, wyczuwają nietypową energię oraz słyszą kroki w pustych korytarzach lub widzą cienie na ścianach. Warto pamiętać, że to tylko lokalne legendy, niemniej jednak warto sprawdzić ich autentyczność na własnej skórze.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także