PoradyNie farbuj włosów podczas "tych dni". Możesz nie być zadowolona z ostatecznego efektu

Nie farbuj włosów podczas "tych dni". Możesz nie być zadowolona z ostatecznego efektu

czy można farbować włosów podczas okresu, fot. gettyimages
czy można farbować włosów podczas okresu, fot. gettyimages

09.04.2023 17:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy można farbować włosów podczas okresu? Okazuje się, że przeciwwskazań medycznych do tego zabiegu absolutnie nie ma. Jednak efekty farbowania mogą być różne...

Na początku należy wyjaśnić, że lekarze nie widzą żadnych przeciwwskazań co do tego, aby podczas menstruacji farbować włosy czy wykonywać inne zabiegi fryzjerskie. Przedmiotem badań jest natomiast wpływ substancji zawartych w farbach na gospodarkę hormonalną kobiet. Niektórzy fryzjerzy uważają, że koloryzacja włosów podczas okresu wypada gorzej w porównaniu z innymi dniami.

czy można farbować włosów podczas okresu, fot. gettyimages
czy można farbować włosów podczas okresu, fot. gettyimages

Dlaczego należy unikać farbowania włosów podczas menstruacji?

Oczywiście za wszystko odpowiada zmienny poziom hormonów (progesteronu i estrogenu). Podczas okresu zmienia się praca gruczołów łojowych. W związku z tym włosy mogą się bardziej przetłuszczać. To zaś sprawia, że pukle nie chłoną tak dobrze farby. Co więcej, nowy kolor może rozłożyć się nierównomiernie na włosach bądź jego intensywność będzie słabsza. W trakcie menstruacji skóra głowy staje się też bardziej wrażliwa. To czyni ją podatniejszą na podrażnienia spowodowane substancjami zawartymi w rozjaśniaczach czy farbach. Dodatkowo łatwiej wtedy nabawić się alergii. Sama farba może szybciej się zmyć, a kolor wypłowieć. Niektóre kobiety podczas menstruacji osiągają na włosach inny kolor, niż ten zaprezentowany na opakowaniu farby. Dotyczy to nawet tych kosmetyków i odcieni, które stosują regularnie od lat.

czy można farbować włosów podczas okresu, fot. gettyimages
czy można farbować włosów podczas okresu, fot. gettyimages

Jak przygotować włosy do farbowania?

  • Koloryzację przeprowadzaj tylko wtedy, kiedy masz zdrowe włosy. Jeżeli pukle są przesuszone, to nie osiągniesz zadowalającego efektu. Fryzura będzie się puszyć i zacznie przypominać siano. Farbowanie zniszczonych włosów można przyrównać do nakładania makijażu na zaniedbaną oraz zniszczoną cerę.
  • Przed nałożeniem farby przeprowadź na łokciu test uczuleniowy. Dzięki temu przekonasz się, czy wybrany preparat nie wywoła u ciebie reakcji alergicznej.
  • Do farbowania przystąp z lekko przetłuszczonymi włosami. Zgromadzone sebum zapewni ochronę twojej skórze głowy.
  • Dobrze rozczesz włosy. Dzięki temu usuniesz z nich kurz i zanieczyszczenia, a także rozprowadzisz sebum na całej długości swoich pukli.
  • Pamiętaj, że włosów po trwałej ondulacji oraz farbowanych henną nie należy rozjaśniać. To dla nich zbyt destrukcyjny zabieg.

Wcisnęłam słomkę w odpływ. Rozwiązałam w ten sposób irytujący problem

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także