PoradyNie martwię się żółtymi plamami po antyperspirancie. Usuwam je szybko nawet poza domem

Nie martwię się żółtymi plamami po antyperspirancie. Usuwam je szybko nawet poza domem

jak usunąć żółte plamy po antyperspirancie, fot. Getty Images
jak usunąć żółte plamy po antyperspirancie, fot. Getty Images
20.09.2023 08:27

Stosujesz dezodorant, ale i tak na twoich ubraniach pojawiają się brzydkie ślady pod pachami? To częsty problem, gdy niewłaściwie używasz kosmetyku. Podpowiadamy, jak usunąć żółte plamy po antyperspirancie. Niektóre triki możesz zastosować nawet poza domem.

Żółte plamy pod pachami sprawiają, że czujemy się niekomfortowo i obawiamy się towarzyskiej wpadki. Niestety pojawiają się dość często, również na ubraniach osób, które stosują antyperspiranty. Jest kilka sposobów, by szybko się ich pozbyć, nawet jeśli jesteś akurat poza domem.

Dlaczego antyperspirant zostawia żółte ślady?

Zanim podpowiemy, jak usunąć żółte plamy po antyperspirancie, warto wyjaśnić, skąd się biorą. Antyperspiranty zawierają składniki, które zwężają gruczoły potowe i ograniczają wydzielanie potu. Należą do nich m.in. sole aluminium. Zwykle kosmetyk nie blokuje całkowicie pocenia się, więc drobna ilość potu i tak pojawia się na skórze. Gdy zmiesza się on z dezodorantem, na ubraniach mogą pojawić się żółte plamy. To nieunikniony skutek reakcji chemicznej, która zachodzi pomiędzy potem a składnikami antyperspirantu (głównie wspomnianymi solami aluminium).

Jak usunąć żółte plamy po antyperspirancie? Fot. Freepik
Jak usunąć żółte plamy po antyperspirancie? Fot. Freepik

Jak doraźnie usunąć żółte plamy po antyperspirancie?

Żółte plamy pod pachami mogą pojawić się nawet krótko po wyjściu z domu. Jeśli chcesz uniknąć siedzenia przez cały dzień w brudnej bluzce, możesz nosić ze sobą ubrania na zapas, ale nie jest to najwygodniejsza opcja. Na szczęście istnieją proste sposoby, by doraźnie usunąć brzydkie ślady. Niektóre wymagają tylko wizyty w toalecie.

  • Zmyj plamę wodą lub wodą z mydłem. Jeśli powstała niedawno, powinna z łatwością zejść z materiału.
  • Zetrzyj pot z ubrania chusteczkami nawilżającymi. To prosty sposób, by usunąć plamy, będąc poza domem.
  • Noś ze sobą talk. W razie potrzeby posyp nim plamę. Wchłonie nadmiar potu z tkaniny i zapobiegnie powstawaniu brzydkiego zapachu.
  • Kup specjalny środek do usuwania plam z antyperspirantu. Preparat kosztuje kilkanaście złotych i może uratować cię przed wizerunkową wpadką.

Jak usunąć żółte plamy po antyperspirancie w czasie prania?

Przede wszystkim ubrania z plamami po antyperspirancie powinieneś prać w ciepłej, ale nie w gorącej wodzie. Możesz zastosować specjalistyczny odplamiacz, ale równie dobrze sprawdzą się domowe sposoby.

  • Przed praniem namocz ubranie w wodzie z solą. To skuteczny sposób na wywabienie plam.
  • Do namaczania bluzek z plamami możesz zastosować również mieszankę wody i octu.
  • Zanim wrzucisz ubrania do pralki, natrzyj plamy pod pachami sokiem z cytryny. To dobry sposób, by pozbyć się przebarwień z jasnych tkanin.
Jak usunąć żółte plamy po antyperspirancie w czasie prania? Fot. Freepik
Jak usunąć żółte plamy po antyperspirancie w czasie prania? Fot. Freepik

Jak stosować antyperspirant, żeby nie zostawiał żółtych plam?

Wiesz już, jak usunąć żółte plamy po antyperspirancie. Zawsze lepiej jest jednak unikać kłopotliwych zabrudzeń, niż później próbować się ich pozbyć. Powinieneś więc wiedzieć, jak prawidłowo stosować dezodorant. Przede wszystkim unikaj produktów zawierających sole aluminium. Wybieraj antyperspiranty o delikatniejszym składzie. Nie nakładaj kosmetyku na wilgotną skórę. Po spryskaniu się nim odczekaj chwilę, zanim się ubierzesz. Nie przesadzaj też z ilością dezodorantu. Nie zwiększysz w ten sposób jego skuteczności, a jedynie podniesiesz ryzyko powstania żółtych plam pod pachami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także