PoradyLajfhakiNie popełniaj tych błędów. W przeciwnym razie hoja nie zakwitnie

Nie popełniaj tych błędów. W przeciwnym razie hoja nie zakwitnie

co zrobić, aby hoja zakwitła, fot. Getty Images
co zrobić, aby hoja zakwitła, fot. Getty Images
27.09.2023 13:49

Hoja to delikatna i drobna roślina, dlatego zaskarbiła sobie serca nie tylko ogrodników. Jest łatwa w uprawie, ale czasami bywa kapryśna. Podpowiadamy, co zrobić, aby hoja zakwitła

Przed rozpoczęciem uprawy hoi, należy dokładnie poznać jej wymagania, aby na starcie nie popełnić żadnego błędu. Od tego zależy późniejsze jej kwitnienie. Oto nasze wskazówki.

Co lubi hoja?

Inne określenie, jakie stosuje się wobec tej rośliny to woskownica. Pochodzi ona z Australii oraz południowo-wschodniej Azji i ma wielu swoich miłośników wśród początkujących i doświadczonych ogrodników. Dobrze wypielęgnowana odwdzięczy się pięknymi kwiatami. Hoja wyróżnia się grubymi, błyszczącymi liśćmi i kwiatostanami układającymi się w kule. Jest to roślina pnąca, której pędy mogą osiągać kilka centymetrów długości. Na świecie występuje jej około 200 gatunków. Natomiast w Polsce spotykamy się z dwoma uprawianymi w domu: hoją piękną i hoją różową. Ta pierwsza nie lubi niskich temperatur, rozwija się prawidłowo w 22-24 stopniach Celsjusza. Potrzebuje też dużo światła i więcej wody, niż różowa. Ta druga wymaga jasnego stanowiska i niewielkiej ilości wody. Udaje jej się przeżyć w trakcie suszy.

Obraz

Co zrobić, aby hoja zakwitła?

Ważne też, aby hoi nie przestawiać, ponieważ lubi ona kwitnąć w jednym miejscu. Najlepiej będzie się czuła na parapecie od strony zachodniej lub wschodniej. Na północy nie dostanie tyle światła, ile potrzebuje, zaś na południu będzie miała go zbyt wiele. Wtedy łatwo o poparzenie liści. Hoję powinno się podlewać raz na 7 dni. Jeśli zauważysz większe przesuszenie, szczególnie w okresie letnim, możesz minimalnie zwiększyć częstotliwość nawadniania. W okresie zimowym sugeruje się, aby robić to o wiele rzadziej, aby nie doprowadzić do gnicia korzeni. Objawem, że tak się stało są żółkniejące liście. Nawóz do hoi stosuj tylko wiosną i latem raz na trzy tygodnie. Jednak miej na uwadze, aby odżywka, którą zastosujesz, była przeznaczona specjalnie do roślin kwitnących. Powinna też mieć ubogą ilość azotu i zawierać wapń, dzięki temu wspomoże wzrost hoi.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także