PoradyNie przegap terminu. Od tego zabiegu zależy, jak lawenda przetrwa zimę

Nie przegap terminu. Od tego zabiegu zależy, jak lawenda przetrwa zimę

ile razy przycinać lawendę fot. freepik
ile razy przycinać lawendę fot. freepik
05.09.2023 12:49

Odpowiednie przycinanie lawendy sprawia, że pięknie się rozkrzewia, zdrowo rośnie i obficie kwitnie. Podpowiadamy, ile razy przycinać lawendę, by uzyskać najlepsze efekty. Wiele osób popełnia w tej kwestii błąd.

Lawenda pięknie prezentuje się w ogrodzie i na balkonie, a do tego zniewalająco pachnie. Aby zdrowo rosła i obficie kwitła, musisz o nią odpowiednio dbać. Obok nawożenia lawendy kluczowe jest m.in. skracanie gałązek. Wyjaśniamy, ile razy w ciągu roku należy przycinać lawendę i jak to robić, by uzyskać najlepsze rezultaty.

Ile razy przycinać lawendę?

Krzaczek lawendy powinien być przycinany 3 razy w roku. Pierwsze cięcie należy wykonać wiosną, na przełomie marca i kwietnia, by usunąć pędy uszkodzone w czasie zimy. Następnie latem, od lipca do września powinieneś regularnie odcinać przekwitłe kwiatostany, by pobudzić roślinę do dalszego kwitnienia. Czas na ostatnie cięcie przyjdzie w połowie września. Celem tego zabiegu będzie zahartowanie krzaczka przed nadejściem zimy.

Ile razy przycinać lawendę? Fot. Freepik
Ile razy przycinać lawendę? Fot. Freepik

Jak prawidłowo przycinać lawendę?

Wiesz już, ile razy w roku przycinać lawendę. Czas wyjaśnić, jak prawidłowo usuwać gałązki i przekwitłe kwiatostany. Sposób wykonywania cięcia powinien być uzależniony od terminu zabiegu. Nieco inaczej skraca się gałązki wiosną oraz jesienią, a inaczej latem, gdy roślina jeszcze kwitnie.

  • Wiosną oraz jesienią przycinaj młode, niezdrewniałe pędy o połowę długości. Staraj się, by krzaczek miał kształt kuli. Dzięki temu wszystkie pędy, również te wewnętrzne, będą miały zapewnioną odpowiednią wentylację i dostęp do światła. To przełoży się na właściwy rozwój rośliny i zabezpieczy ją przed gniciem oraz obumieraniem wewnętrznych gałązek.
  • Latem usuwaj tylko przekwitłe kwiatostany z bezlistnymi łodygami. W ten sposób zagęścisz roślinę i zaktywizujesz ją do dalszego, obfitego kwitnienia. Również w czasie tego zabiegu staraj się nadać krzaczkowi kształt kuli.
Ile razy w roku należy przycinać lawendę? Fot. Freepik
Ile razy w roku należy przycinać lawendę? Fot. Freepik

Jak rozmnożyć lawendę przy okazji jesiennego cięcia?

Jesienne cięcie lawendy to dobry moment, by pomyśleć o rozmnażaniu krzaczków. Jedną z metod na pozyskanie nowych sadzonek jest bowiem wykorzystanie odciętych pędów. Wybierz pędy niekwitnące o długości 8-10 cm. Usuń liście z dolnej części łodyg. Umieść pędy w donicy z ziemią tak, by na powierzchnię wystawał fragment o długości ok. 2 cm. Regularnie podlewaj sadzonki, a ziemię okrywaj włókniną, by zachować wilgoć. Po 2-3 tygodniach sadzonki powinny już się ukorzenić.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także