Nie przegap terminu. Od tego zabiegu zależy, jak lawenda przetrwa zimę
Odpowiednie przycinanie lawendy sprawia, że pięknie się rozkrzewia, zdrowo rośnie i obficie kwitnie. Podpowiadamy, ile razy przycinać lawendę, by uzyskać najlepsze efekty. Wiele osób popełnia w tej kwestii błąd.
Lawenda pięknie prezentuje się w ogrodzie i na balkonie, a do tego zniewalająco pachnie. Aby zdrowo rosła i obficie kwitła, musisz o nią odpowiednio dbać. Obok nawożenia lawendy kluczowe jest m.in. skracanie gałązek. Wyjaśniamy, ile razy w ciągu roku należy przycinać lawendę i jak to robić, by uzyskać najlepsze rezultaty.
Ile razy przycinać lawendę?
Krzaczek lawendy powinien być przycinany 3 razy w roku. Pierwsze cięcie należy wykonać wiosną, na przełomie marca i kwietnia, by usunąć pędy uszkodzone w czasie zimy. Następnie latem, od lipca do września powinieneś regularnie odcinać przekwitłe kwiatostany, by pobudzić roślinę do dalszego kwitnienia. Czas na ostatnie cięcie przyjdzie w połowie września. Celem tego zabiegu będzie zahartowanie krzaczka przed nadejściem zimy.
Jak prawidłowo przycinać lawendę?
Wiesz już, ile razy w roku przycinać lawendę. Czas wyjaśnić, jak prawidłowo usuwać gałązki i przekwitłe kwiatostany. Sposób wykonywania cięcia powinien być uzależniony od terminu zabiegu. Nieco inaczej skraca się gałązki wiosną oraz jesienią, a inaczej latem, gdy roślina jeszcze kwitnie.
- Wiosną oraz jesienią przycinaj młode, niezdrewniałe pędy o połowę długości. Staraj się, by krzaczek miał kształt kuli. Dzięki temu wszystkie pędy, również te wewnętrzne, będą miały zapewnioną odpowiednią wentylację i dostęp do światła. To przełoży się na właściwy rozwój rośliny i zabezpieczy ją przed gniciem oraz obumieraniem wewnętrznych gałązek.
- Latem usuwaj tylko przekwitłe kwiatostany z bezlistnymi łodygami. W ten sposób zagęścisz roślinę i zaktywizujesz ją do dalszego, obfitego kwitnienia. Również w czasie tego zabiegu staraj się nadać krzaczkowi kształt kuli.
Jak rozmnożyć lawendę przy okazji jesiennego cięcia?
Jesienne cięcie lawendy to dobry moment, by pomyśleć o rozmnażaniu krzaczków. Jedną z metod na pozyskanie nowych sadzonek jest bowiem wykorzystanie odciętych pędów. Wybierz pędy niekwitnące o długości 8-10 cm. Usuń liście z dolnej części łodyg. Umieść pędy w donicy z ziemią tak, by na powierzchnię wystawał fragment o długości ok. 2 cm. Regularnie podlewaj sadzonki, a ziemię okrywaj włókniną, by zachować wilgoć. Po 2-3 tygodniach sadzonki powinny już się ukorzenić.