PoradyLajfhakiLawenda to już przeżytek. Ta roślina urośnie dosłownie wszędzie i przyciągnie wzrok każdego

Lawenda to już przeżytek. Ta roślina urośnie dosłownie wszędzie i przyciągnie wzrok każdego

zamiennik lawendy fot. freepik
zamiennik lawendy fot. freepik
06.08.2023 15:29

Istnieje pewna roślina, którą można śmiało posadzić w swoim ogrodzie jako zamiennik lawendy. Ma piękne filetowe kwiaty i bujne licie — zachwyci nie jednego wielbiciela kolorowych ogrodów.

Mimo że lawenda to piękny kwiat, nie zawsze mamy warunki do jej uprawy. Zła gleba będzie hamować jej wzrost, a zamiast bujnych krzaków, otrzymamy kilka lichych gałązek. Na całe szczęście można zasadzić pewien zamiennik, który będzie rósł w każdych warunkach.

Nie masz warunków do uprawy lawendy? Wystarczy posadzić zamiennik

Wielu ogrodników nie wyobraża sobie, by w ich rabacie zabrakło aromatycznej lawendy. Po pierwsze jest prawdziwą ozdobą, gdyż drobne kwiaty rosnące blisko siebie tworzą iluzję fioletowych kul. Ponadto nie wolno zapominać o intensywnym zapachu, który wieczorami otula całą powierzchnię ogrodu. Część osób dodaje jej listki do herbaty i lemoniady, by dodatkowo podpić smak napoju.

Jeżeli mimo usilnych starań nie jesteś w stanie wyhodować kwiatów w dobrej kondycji, trzeba zastanowić się nad rośliną, która odda urok lawendy, a tym samym będzie łatwiejsza w utrzymaniu. Być może zasadzenie jej to znacznie lepsze i łatwiejsze rozwiązanie niż ciągłe nawożenie ziemi dookoła.

Czyściec błękitny to mało znany kwiat, który może uchodzić za zamiennik lawendy. Pochodzi z Azji, gdzie często pokrywa całe połacie dzikich pól. W Polsce zaczęto go sadzić jakiś czas temu, a teraz szczyci się największą popularnością. Poza niebanalnym kolorem płatków należy zwrócić uwagę na srebrne liście, które są pokryte aksamitnym nalotem, a ten jest bardzo miły w dotyku.

zamiennik lawendy fot. freepik
zamiennik lawendy fot. freepik

Kuloodporna roślina dla największego amatora

W naturze czyściec porasta dzikie tereny, gdzie nie zawsze ma dostęp do wody i odpowiedniej ilości słońca, a mimo to jest w stanie zakwitnąć i dobrze się rozróść. Najlepiej czuje się w pół zacienionym miejscu, lecz nie przeszkadza mu ostre słońce i sucha gleba, gdyż nie wymaga częstego nawadniania.  Szkodniki i choroby nie mają szans z tą mocną rośliną, dzięki czemu możemy zaoszczędzić na specjalistycznych odżywkach i suplementach.

Jeżeli szukasz mało marudnej rośliny, która będzie kwitnąć przez długi czas, a tym samym nie wymaga specjalnej pielęgnacji, to czyściec jest idealną propozycją!

zamiennik lawendy, który łatwo uprawiać, fot. wikipedia
zamiennik lawendy, który łatwo uprawiać, fot. wikipedia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także