PoradyNie sadź mieczyków przy tych roślinach, jeśli chcesz się cieszyć ich kwiatami

Nie sadź mieczyków przy tych roślinach, jeśli chcesz się cieszyć ich kwiatami

kiedy sadzić mieczyki fot. getty images
kiedy sadzić mieczyki fot. getty images
Manuel

02.05.2023 01:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mieczyki, nazywane przesz wielu także gladiolami, to piękne, barwne kwiaty, które świetnie się prezentują zwłaszcza w ogrodach typu angielskiego. Podpowiemy ci, jak i kiedy sadzić mieczyki, lepiej, jeśli zabierzesz się za to już niedługo, bo inaczej stracisz ku temu najlepszą porę.

Gladiole nie zimują w gruncie, bo nie są na to wystarczająco odporne. Dlatego wykopuje się je z ziemi i wiosną sadzi ponownie. Właśnie teraz przypada najbardziej odpowiednia pod względem temperatury, ilości opadów i słońca pora na to, by bujnie i pięknie zakwitły. Pokażemy ci krok po kroku, jak się za to zabrać.

Kiedy i gdzie posadzić gladiole?

Większość ogrodników zaleca, by sadzić mieczyki w drugiej połowie kwietnia lub pierwszych dniach maja. Jeśli przegapisz tę porę, to narażasz się na to, że zakwitną one później i nie tak okazale. Są to kwiaty które zdecydowanie lubią pełne słońce, zwłaszcza gdy się już rozwiną z młodej rośliny. Jeśli posadzisz je więc teraz, to będzie to najbardziej zgodne z ich naturalnym cyklem rozwoju. Lubią one glebę żyzną i bogatą w składniki mineralne. Najlepiej, jeśli jej pH mieści się w granicach 6,5-7,0. Jeśli nie masz wyboru i zamiast słonecznego miejsca posadzisz je w lekko zacienionym, to też powinny sobie poradzić. Postaraj się za to, by nie musiały się zmagać z silnym wiatrem.

kiedy sadzić mieczyki, fot. getty images
kiedy sadzić mieczyki, fot. getty images

Jak sadzić mieczyki?

Specyfika gladioli polega na tym, że najlepiej jest ją sadzić co roku w innym miejscu (na to samo możesz wrócić dopiero po kilku latach). Do sadzenia wybierz jedynie zdrowe cebule. Jeśli mają one jakiekolwiek ślady nadgryzień albo objawy chorób, to lepiej jest z nich zrezygnować. Przed sadzeniem dobrze jest bulwy zanurzyć w preparacie grzybobójczym. Następnie taką bulwę osuszamy. Gdy już to zrobisz, przekop głęboko glebę, a potem bulwy zasadź na głębokość około 10 cm w odstępach co 25-30 cm od siebie. Mieczyków nie można sadzić w pobliżu kwiatów takich jak: pelargonie, petunie, bratki, astry, ostróżki, lilie, floksy. Nie odnajdą się też w miejscu, gdzie poprzednio rosły: truskawki, fasola, groch, buraki, dynia, pomidory, ogórki.

kiedy sadzić mieczyki, fot. getty images
kiedy sadzić mieczyki, fot. getty images

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także