Nie siej fasolki szparagowej przy tych warzywach. Ograniczają jej wzrost
Rośliny strączkowe bogate są w białko, dlatego warto mieć je w swojej diecie. Są nie tylko zdrowe, ale i pożywne. Jeśli chcesz mieć je zawsze pod ręką - zasiej je w swoim ogrodzie. Zobacz, jak siać fasolkę szparagową, aby móc cieszyć się jej smakiem, kiedy tylko masz na to ochotę.
Samodzielnie wyhodowana fasolka szparagowa jest krucha, delikatna i świeża. Ze sklepową nie zawsze masz taką gwarancję. Nie jest też trudna w uprawie. Podpowiadamy, jak poprawnie to robić.
Jak siać fasolkę szparagową?
Fasolkę szparagową wysiewaj wprost do gruntu od połowy maja. Możesz robić też to w czerwcu. Zasiewaj do ciepłej i wilgotnej ziemi w rzędach po 3–5 nasion co 8–10 cm. Rzędy mogą być co 45 cm. Dla dłuższych plonów wysiewaj fasolkę szparagową kilkukrotnie co 10 dni. Gleba pod zasiew fasoli powinna być ciepła, próchnicza i żyzna. Jej pH nie powinno być niższe od 5,5. Nie siej jej na ziemi lekkiej i o wysokim poziomie wody gruntowej. Fasolę sieje się w pierwszym lub drugim roku po zastosowaniu obornika, lub kompostu. Jeśli chcesz uniknąć jej choroby - siej ją co roku w innym miejscu. Sianie fasoli szparagowej robi się w tym samym miejscu dopiero po upływie 4 lat.
Sianie fasolki szparagowej
Po tym, jak skończysz sianie fasolki szparagowej, musisz ją nawodnić. Pamiętaj, że ona jest wrażliwa na niedobór wody w glebie. Po tym, jak wzejdzie i przed kwitnieniem koniecznie spulchnij międzyrzędzie. Do momentu ich zakrycia przez rozrastające pędy fasoli, niezbędne będzie odchwaszczanie. Fasolka szparagowa nie lubi rosnąć w pobliżu groszku, czosnku i cebuli. Za to odpowiada jej sąsiedztwo buraków, dyni, marchwi, selera i warzyw kapustnych.
Rośliny strączkowe, jak fasolę, którą wysiało się na początku czerwca, zbiera się w pierwszej lub drugiej dekadzie sierpnia. Wysiane zaś pod koniec czerwca – na początku września.