PoradyLajfhakiNie wydaję kasy na płyn "anty-para". Zobacz, jak zabezpieczam okulary

Nie wydaję kasy na płyn "anty-para". Zobacz, jak zabezpieczam okulary

Podpowiadamy, co zrobić, żeby okulary nie parowały. Fot. Freepik
Podpowiadamy, co zrobić, żeby okulary nie parowały. Fot. Freepik

28.09.2023 16:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Każdy, kto nosi okulary, zmaga się z tym samym problemem. Po otwarciu zmywarki, przy piciu kawy czy po wejściu zimą do ciepłego pomieszczenia szkła pokrywa para wodna, która utrudnia zobaczenie czegokolwiek. Podpowiadamy, co zrobić, żeby okulary nie parowały.

Parowanie okularów jest uciążliwe, a w niektórych przypadkach również niebezpieczne. Kiedy zdarzy się to na drodze lub po wejściu do pomieszczenia, możemy nie zauważyć przeszkody i ulec wypadkowi. Chyba każdy, kto nosi okulary, chce wiedzieć, co zrobić, żeby nie parowały. Jest prosty, domowy sposób, by ograniczyć niechciany efekt i zawsze cieszyć się dobrą widocznością.

Dlaczego okulary parują?

Mleczny nalot pojawia się na okularach w wyniku kondensacji pary wodnej. To zjawisko, choć irytujące, jest całkowicie naturalne. Zachodzi, gdy para wodna z nagrzanego powietrza (a także twojego oddechu czy potu) ma kontakt z o wiele chłodniejszą powierzchnią okularów. Zwykle możesz zauważyć ten efekt, gdy otwierasz zmywarkę lub wyciągasz ciasto z piekarnika. Często para pojawia się na okularach także w czasie picia gorących napojów czy brania gorącej kąpieli. Zimą szkła zachodzą mgłą zawsze, gdy wchodzisz z zewnątrz do nagrzanego pomieszczenia. Na szczęście jest sposób, by ograniczyć ten efekt.

Co zrobić żeby okulary nie parowały? Fot. Freepik
Co zrobić żeby okulary nie parowały? Fot. Freepik

Co zrobić, żeby okulary nie parowały?

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które zabezpieczają okulary przed parowaniem, w tym specjalistyczne płyny oraz ściereczki. Nie musisz jednak wydawać na nie pieniędzy. Ten sam efekt uzyskasz, stosując prosty, domowy patent za grosze. Aby okulary nie parowały, wystarczy zabezpieczyć je gliceryną. Kupisz ją w każdej aptece za ok. 3-4 zł. Na czystą ściereczkę wlej 2-3 krople tego środka i wypoleruj szkła okularów. Pamiętaj, by pokryć je preparatem zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Tak długo, jak glicerynowa warstwa będzie utrzymywać się na powierzchni, nie będziesz musiał martwić się parowaniem. Później wystarczy tylko powtórzyć zabieg.

Co zrobić, żeby okulary nie parowały? Fot. Freepik
Co zrobić, żeby okulary nie parowały? Fot. Freepik

Jak inaczej zabezpieczyć okulary przed parowaniem?

Jeśli nie chcesz kupować gliceryny, możesz zabezpieczyć okulary przed parowaniem, wykorzystując coś, co masz już w domu. Mowa o zwykłym mydle, piance do golenia lub płynie do mycia naczyń. Te domowe detergenty zmniejszają napięcie powierzchniowe, dlatego skutecznie zabezpieczają okulary przed osadzaniem się na nich pary wodnej. Przed wyjściem z domu po prostu umyj szkła wodą z dodatkiem mydła, pianki do golenia lub płynu do naczyń. Zostaw je do wyschnięcia, a jeśli nie masz czasu, po prostu przetrzyj je ściereczką z mikrofibry.