PoradyLajfhakiNie wylewaj do zlewu, tylko polej nią chwasty. Już nie odrosną!

Nie wylewaj do zlewu, tylko polej nią chwasty. Już nie odrosną!

środek na chwasty fot. getty images
środek na chwasty fot. getty images
25.07.2023 11:39

Jeśli masz ogród, to chwasty nie są ci obce. Ich pozbycie się może być kłopotliwe, szczególnie kiedy uporczywie wracają. Dlatego mamy dla Ciebie domowy środek na chwasty, które pozbędzie się ich na dobre. Nie wydasz na niego więcej niż 5zł.

Może Cię zaskoczyć fakt, że pewna woda z kuchni to świetny środek na chwasty. Podpowiadamy, jak jej użyć, aby przestały się pojawiać w Twoim ogrodzie czy na kostce brukowej. Ten trik sprawi, że zapomnisz na dobre o żrącej chemii!

Jak pozbyć się chwastów?

Chociaż niektóre chwasty mogą być pożyteczne, jak choćby mlecz - nie są to rośliny lubiane. Są one dość uciążliwe, ponieważ pojawiają się na wypielęgnowanych trawnikach czy w szczelinach kostki brukowej. Ich wyrywanie nie ma większego sensu i jest dość męczące. Dlatego często sięga się po środki chemiczne. Jednak nie są one neutralne dla kostki i trawnika. Polecamy skorzystać z domowych sposobów na chwasty - są nie tylko tańszą alternatywą, ale znacznie łagodniejszą od sklepowej chemii. Co stosować na chwasty?

ocet na chwasty fot. getty images
ocet na chwasty fot. getty images

Domowy środek na chwasty

Nie ma nic lepszego niż naturalne rozwiązania. W swoim działaniu są porównywalne - jak nie lepsze - od chemicznych substancji. Ich zaletą jest nieszkodliwość dla roślin, dzięki czemu nie musimy bać się o swoje uprawy. Dlatego warto wykorzystać wodę po ziemniakach, która została nam po ich ugotowaniu. Nie musisz stosować wystudzonej wody - najlepiej sprawdzi się wrzątek. Ponieważ jej wysoka temperatura poparzy chwasty, a zawarta w niej skrobia zahamuje ich wzrost. Jednak stosując tę metodę, uważaj, aby nie uszkodzić trawnika lub kwiatów - aplikuj wodę miejscowo, aby nie rozchlapać jej wokół.

Naturalny oprysk na chwasty działa bardzo skutecznie. Fot. Getty Images
Naturalny oprysk na chwasty działa bardzo skutecznie. Fot. Getty Images

Wykorzystaj też ocet i sól!

Polecamy Ci też miksturę z soli i octu w proporcji 1:2 z dodatkiem kropli płynu do naczyń. Ta mieszanka "wypali" chwasty aż do korzeni. Trzeba ją jednak nakładać bezpośrednio na nie, aby nie uszkodzić innych roślin. Jeśli chcemy pozbyć się ich z podjazdu lub tarasu - najlepiej rozlać miksturę i zostawić ją na 15-30 minut, a potem wyszorować powierzchnię. Zadziała ona też na mech. Jednak uważaj - zrób test na niewielkim fragmencie, aby sprawdzić, czy się nie odbarwi podłoże z kostki czy betonu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także