Wygląda jak natka pietruszki, ale to trujący chwast! Zachowaj ostrożność
Jego liście do złudzenia przypominają natkę pietruszki, ale są trujące. Nawet przypadkowe spożycie może skończyć się tragedią. Wyjaśniamy, jak rozpoznać blekot pospolity i jak się go pozbyć.
13.07.2023 13:02
Blekot pospolity, nazywany również szaleniem lub psią pietruszką jest chwastem. Kiedyś wierzono, że ma lecznicze właściwości, ale dziś jest uznawany za truciznę. Ponieważ pojawia się w okolicy niektórych upraw oraz w ogródkach, trzeba na niego bardzo uważać. Łatwo pomylić jego liście z natką pietruszki.
Dlaczego trzeba uważać na blekot pospolity?
W medycynie ludowej wykorzystywano blekot pospolity jako lekarstwo przy bólach, skurczach, a nawet na uspokojenie. Dziś roślina ta jest uważana za trującą. Wciąż stosuje się ją w homeopatii, ale lekarze ostrzegają, by nie robić tego na własną rękę. Nawet przypadkowe spożycie blekotu może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia lub zakończyć się śmiercią. Szaleń pojawia się w okolicy upraw ziemniaków, buraków oraz kukurydzy, a także w przydomowych ogródkach. Ponieważ jego liście do złudzenia przypominają natkę pietruszki, trzeba bardzo uważać. Pomylenie tych dwóch roślin może skutkować poważnym zatruciem.
Czym grozi zjedzenie psiej pietruszki?
Ziele oraz kłącze blekotu pospolitego zawierają wiele substancji szkodliwych dla ludzi oraz zwierząt. Najbardziej toksyczna jest koiina, która podrażnia błony śluzowe. W dużych dawkach może doprowadzić do paraliżu układu nerwowego, uszkodzenia serca i innych organów, krwotoków wewnętrznych, zaburzenia pracy układu oddechowego, a w końcu również do śmierci. Toksyczne są również zawarte w szaleniu cynapina i kwasy mrówkowy oraz masłowy. Przypadkowe zjedzenie tego trującego chwastu może powodować objawy takie jak: brak apetytu, biegunka, wymioty, bolesne skurcze żołądka, pieczenie w jamie ustnej, drgawki, rozszerzone źrenice, zaburzenia równowagi, a także paraliż.
Jak rozpoznać blekot pospolity?
Poza liśćmi przypominającymi natkę pietruszki szaleń ma kilka charakterystycznych cech. Jedną z nich jest naga i pusta łodyga, która rozgałęzia się w górnej części. Jej wysokość może osiągać ok. 50 cm. W górnej części rośliny znajdują się liście oraz kwiatostany. Blekot kwitnie od czerwca do września. W tym czasie wypuszcza drobne, białe kwiaty przypominających nieco kwiaty kopru. Po okresie kwitnienia na szypułkach pojawiają się niewielkie owoce. Ich długość nie przekracza zwykle 5 mm. Psia pietruszka wyróżnia się również ostrym zapachem, który nieco przypomina woń czosnku. Jeśli ta niebezpieczna roślina pojawi się w twoim ogrodzie, wyrwij ją w całości, zanim zawiąże nasiona. Może to być dość trudne ze względu na palowy korzeń, ale jest konieczne, by powstrzymać pojawienie się nowych chwastów. Jeśli nie zrobisz tego wystarczająco szybko, blekot pospolity zacznie szybko się rozrastać (jedna roślina wydaje nawet 500 nasion).