Nie wylewam wody z akwarium do zlewu. Robię z niej użytek w domu
Podlewanie to najważniejszy punkt pielęgnacji każdej rośliny. O ile zniosą one nieodpowiednią ziemię czy brak nawozu, o tyle brak wody może doprowadzić do ich całkowitego obumarcia. Mało kto wie, ale jest jeden płyn, który nie tylko doskonale nawadnia, ale też intensywnie je odżywia. Podpowiadamy, czym podlewać kwiaty, aby zaczęły bujnie rosnąć.
Wspomnianym płynem jest... brudna woda z akwarium. Choć może wydawać się to dziwne, stosowana regularnie, odżywia rośliny i przyśpiesza ich wzrost. Warto wykorzystać ją przy każdym czyszczeniu zbiornika. Wyjaśniamy, jak jej używać i które rośliny szczególnie ją lubią.
Czym podlewać kwiaty?
Woda, która ląduje w akwarium, musi spełnić rygorystyczne warunki. Powinna być czysta, mieć odpowiedni poziom pH i temperaturę. Doświadczeni akwaryści dodają do niej specjalistycznych środków biologicznych, które wzbogacają ją o liczne pierwiastki i minerały. Niemniej, po jakimś czasie, woda musi zostać wymieniona, ze względu na odchody ryb. Zwykle traktowana jest jako odpad i ląduje w zlewie czy toalecie, a szkoda, bowiem stanowi doskonały nawóz dla wielu roślin. Dlaczego? Ze względu na wysoką zawartość azotanów, które występują w wodzie wskutek rozkładu odpadów produkowanych przez ryby. Dzięki nim rośliny zaczynają rosnąć szybciej, stają się bardziej odporne na choroby, a do tego, są dogłębnie odżywione. Podlewając nim rośliny, używanie jakiekolwiek innego nawozu nie będzie już potrzebne.
Woda z akwarium a kwiaty
Które rośliny docenią ten ekologiczny nawóz? Zarówno doniczkowe, jak i ogrodowe, jednak można używać go także do dokarmiania warzyw. Zatrzymajmy się jednak na chwilę przy storczykach. W internecie pojawia się wiele informacji odnośnie tego, że woda z akwarium to jeden z najlepszych nawozów do orchidei. Nie jest to prawda, bowiem ma ona odczyn zasadowy, a storczyki najlepiej rozwijają się w lekko kwaśnym środowisku — zmiana pH może poważnie zaszkodzić storczykowi. Jak stosować wodę z akwarium do reszty roślin? Używaj jej raz w tygodniu, niezależnie od pory roku. Ilość powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb konkretnej rośliny. Już po dwóch miesiącach zauważysz, że na łodygach pojawiają się nowe pąki, a liście stały się większe i zieleńsze.