Nie wyrzucaj, ale rozsyp obok lawendy. Rozkwitnie jak nigdy

Zrób ten domowy nawóz do lawendy i zobacz, jak w roślinę wstępuje nowe życie. Dzięki tej odżywce Twoje rośliny zaczną lepiej się rozwijać.

nawóz do lawendy fot. freepik
nawóz do lawendy fot. freepik

30.05.2023 16:14

Lawendę pokochało wiele osób. Ona roztacza wokół siebie pięknie zapach, a także niezwykle atrakcyjnie wygląda. Dzięki temu stanowi ładną ozdobę ogrodu. Dodatkowo odstrasza wyjątkowo uciążliwe owady. Jej woni nie tolerują komary, meszki, muchy, kleszcze czy mole. Dzięki lawendzie te insekty będą trzymały się z daleka od Twojego ogrodu. Musisz jednak wiedzieć, że ta roślina przyciąga pszczoły, więc zawsze będzie ich krążyło sporo wokół krzaczków.

Jak nawozić lawendę?

Lawenda jak każda inna roślina również potrzebuje nawożenia. Do tego celu wykorzystaj ekologiczne oraz domowe odżywki. Jedną z nich zrobisz z tego, co masz w lodówce. Zacznij od zgromadzenia skorupek jaj (pamiętaj o ich umyciu). Później skorupki rozdrobnij w blenderze lub przy pomocy tłuczka i rozsyp wokół sadzonek lawendy. Przemieszaj je jeszcze z wierzchnią warstwą gleby i gotowe. Jak działa nawóz ze skorupek? Lawenda lubi zasadowe podłoże (pH w przedziale 6,5-7,5), które dodatkowo jest bogate w wapń. Skorupki jaj są idealnym źródłem wapnia. One wzbogacą podłoże w ten pierwiastek. Dzięki niemu zapewnisz lawendzie odpowiednie warunki do rozwoju. Po kuracji skorupkami zobaczysz, że Twoje krzaczki zaczną szybciej wzrastać, a także staną się odporniejsze na choroby czy niekorzystne warunki atmosferyczne. Jednak przy przygotowywaniu odżywki, pamiętaj o jednej zasadzie. Do tego celu nie wykorzystuj skorupek, które były gotowane w osolonej wodzie. Nie mogą być także nasiąknięte żadnymi dodatkowymi substancjami.

nawóz do lawendy, fot. freepik
nawóz do lawendy, fot. freepik

Ciekawostki dotyczące lawendy

  • Po otwarciu grobowca Tutenchamona (4 listopada 1922 roku) odnaleziono tam także lawendą. Co ciekawe cały czas wydzielała zapach, chociaż w zamknięciu przeleżała ok. 3 tys. lat.
  • W XII wieku brytyjskie praczki chętnie wykorzystywały lawendę do perfumowania pościeli. Uważały, że jej zapach odpędza owady.
  • Hildegarda z Bingen (średniowieczna benedyktynka i mistyczka) uważała, że w lawendzie drzemie duża moc. Według niej roślina miała wzmacniać cały organizm, wspomagać pracę mózgu, a także łagodzić stany lękowe.
  • Mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego swoje kapelusze ozdabiali lawendą. Miała ona zmniejszać ból głowy, który był spowodowany upałem.
nawóz do lawendy, fot. freepik
nawóz do lawendy, fot. freepik