PoradyNie wyrzucaj. Ksiądz mówi konkretnie, jak pozbywać się świętych obrazów

Nie wyrzucaj. Ksiądz mówi konkretnie, jak pozbywać się świętych obrazów

Co zrobić ze świętymi obrazami?
Co zrobić ze świętymi obrazami?
Źródło zdjęć: © Getty Images, TikTok | Andrei Marchenko, ks.piotrjarosiewicz
27.03.2024 09:43

Święte obrazy nie powinny lądować w koszu. Nawet jeśli nie są w twoim guście i chcesz się ich pozbyć, płótna z wizerunkiem świętych powinny zostać oddane do konkretnych instytucji. Ksiądz wytłumaczył, gdzie najlepiej je przekazać. Kościół to tylko jedna z opcji!

Dostajesz w spadku dom po babci, a w nim mnóstwo świętych obrazów, które zwyczajnie nie są w twoim guście? Masz prawo się ich pozbyć, lecz ze względu na szacunek do wiary nie powinieneś ich wyrzucać. Święte obrazy najlepiej przekazać do konkretnych instytucji lub poszukać im nowego właściciela. Ksiądz Piotr Jarosiewicz wyjaśnia, jak oddać niechciany święty obraz.

Święte obrazy najlepiej oddać do tych miejsc

Nie każdy święty obraz musi nam się podobać. Gust czy też niechęć do posiadania ikon w swoim domu jest w pełni zrozumiały. Obrazy przedstawiające świętych czy też związane typowo z wiarą katolicką powinny zostać oddane do dwóch konkretnych instytucji, o czym mówi sam ksiądz Piotr Jarosiewicz, twórca konta na TikTok'u @ks.piotrjarosiewicz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wskazuje duchowny, pierwszym miejscem, które może stać się drugim domem dla świętych obrazów, jest kościół. Warto po mszy podejść do zakrystii i zapytać o możliwość przekazania ikon, które z jakiegoś powodu nie mogą zostać w naszym posiadaniu. Zazwyczaj kościoły chętnie przyjmują obrazy, a nawet małe obrazki, które znalazłeś w domu. Święte obrazy znajdą dom na plebanii lub na terenie kościoła.

Drugim miejscem, które warto odwiedzić, jest muzeum diecezjalne. Może się okazać, że święte obrazy są unikatowe i warto je wystawić jako dobro kulturowe dla innych. Muzea przyjmują spore ilości ikon, zwłaszcza tych starych i rzadkich. Ksiądz Jarosiewicz uważa, że obie strony na tym zyskują. My pozbywamy się niechcianych ozdób, a muzeum zyskuje nowe dzieła sztuki.

Masz w domu święte obrazy? Podziel się nimi z innymi

Gust to rzecz niepodlegająca dyskusji, dlatego warto zastanowić się, czy zamiast wyrzucania lub oddawania ikon, nie lepiej wystawić ich w internecie? Można to zrobić za darmo, za symboliczną opłatę, która pokryje koszt wysyłki lub za pełnowartościową sumę. Ksiądz Jarosiewicz twierdzi, że święte obrazy są bardzo rozchwytywane i wiele osób chętnie je przygarnie.

Na portalach społecznościowych istnieje wiele grup sprzedażowych, w tym takie zajmujące się typowo sztuką i dobrami kulturowymi. Czasami wystarczy wystawić ogłoszenie, a już po kilku minutach pojawią się pierwsze propozycje. Święte obrazy mogą znaleźć nowy dom, a ty pozbędziesz się kłopotu. Wyrzucanie obrazów może być zwykłym marnotrawstwem, skoro są osoby i instytucje, które chętnie je przyjmą. To chyba dobra wymiana?

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także