NewsyChcesz mieć obraz, ale nie masz pieniędzy? Możesz wypożyczyć dzieło sztuki jak książkę

Chcesz mieć obraz, ale nie masz pieniędzy? Możesz wypożyczyć dzieło sztuki jak książkę

Gdzie wypożyczyć obraz?
Gdzie wypożyczyć obraz?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | AntonioDiaz
16.03.2024 09:09

Opolska biblioteka rusza z nowym projektem, dzięki któremu zamiast książek możesz wypożyczać obrazy. Liceum plastyczne udostępnia aż 30 dzieł, które można zabierać do domu na maksymalnie trzy miesiące. Każdy obraz reprezentuje inny styl, co znaczy, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Sztuka, podobne jak muzyka czy literatura jest ważnym elementem kultury, dlatego szerzenie dostępu do obrazów wydaje się cudownym pomysłem ze strony opolskiej biblioteki. Akcja ma na celu zachęcenie ludzi do wypożyczania dzieł, by ci mieli okazję popatrzeć na nie w zaciszu swojego domu. Każdy obraz można zobaczyć w katalogu online dostępnym na stronie biblioteki.

Wypożycz obraz za jednym kliknięciem

Jeśli marzy ci się w domu prawdziwe dzieło sztuki, ale nie masz pieniędzy na kupno obrazu, sprawdź, czy w twojej okolicy nie ma wypożyczalni z obrazami. Taka praktyka jest bardzo popularna za granicą, dlatego Biblioteka Miejska w Opolu postanowiła zrealizować niecodzienny pomysł i otworzyła Artotekę. Aktualnie w jej zbiorach znajduje się 30 obrazów wykonanych różną techniką (namalowane przez uczniów Liceum Plastycznego w Opolu).

- Dobór tematów, motywów, sposobów malowania jest bardzo różnorodny, bo jest to jednak 30 autorów. Są to absolwenci naszej szkoły — mówi w rozmowie z "radio Opole" Katarzyna Kubik, dyrektorka Plastyka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Artoteka, jedyne takie miejsce w Polsce. Tu wypożyczysz dzieło sztuki!

Każdy obraz jest udostępniany w katalogu online, a jeśli ktoś zdecyduje się na wypożyczenie, ma aż trzy miesiące na podziwianie dzieła. Istnieje możliwość prolongaty, o ile nikt wcześniej nie zarezerwował dzieła. Jeśli kochasz sztukę, lecz malowany obraz jest dla ciebie za drogi, warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Jeśli akcja okaże się powodzeniem, wkrótce zbiory obrazów powiększą się o nowe perełki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego warto wynająć obraz?

Po co mi obraz, skoro muszę go zaraz oddać? Pewnie pomyśli tak większość z was. Jeśli popatrzymy na to w taki płytki sposób, faktycznie wynajem obrazu jest bez sensu. Warto jednak spojrzeć z innej perspektywy na to, co oferuje nam Miejska Biblioteka w Opolu.

Wynajem obrazu to test dla najmującego, który nie do końca wie, czym jest sztuka. Kupno drogiego dzieła sztuki to spory wydatek. Jeśli po kilku miesiącach od zakupu zdecydujesz, że obraz nie pasuje do twojej estetyki, może się okazać, że pieniądze, które wydałeś, zostały wyrzucone w błoto.

Każde dzieło sztuki niesie za sobą inną historię, ma inną estetykę i motyw przewodni. Wypożyczanie obrazów do domów i biur to przedsmak własnej kolekcji, która musi być dokładnie przemyślana. Skoro biblioteka daje ci szansę pozyskania obrazu za darmo, warto z niej skorzystać. Te trzy miesiące to okres próbny, w którym obraz daje ci możliwość na odkrycie tego, czego wymagasz od sztuki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także