PoradyNie wyrzucaj skórek od cytrusów, są cenniejsze niż myślisz

Nie wyrzucaj skórek od cytrusów, są cenniejsze niż myślisz

Jak wykorzystać skórki cytrusów, fot. Freepik
Jak wykorzystać skórki cytrusów, fot. Freepik

26.11.2022 22:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie wyrzucaj do kosza skórek po pomarańczach czy cytrynach. Przekonaj się jak wykorzystać skórki cytrusów i przejdź na wyższy poziom żywnościowego recyklingu.;)

Cytrusowe obierki mają dużo olejków eterycznych i dzięki temu znajdą zastosowanie w Twoim domu. Przekonaj się jak możesz dać im drugie życie.

Odświeżacz do kosza na śmieci

Kilka skórek po dowolnych cytrusach wrzuć na dno kosza na śmieci. Szybko przekonasz się, że nieprzyjemne zapachy znikną.

Jak wykorzystać skórki cytrusów, fot. Unsplash
Jak wykorzystać skórki cytrusów, fot. Unsplash

Ekologiczny nabłyszczacz

Kiedy następnym razem włączysz zmywarkę, to w koszyku na sztućce umieść trochę skórek z cytryny. One pięknie nabłyszczą szklanki, a także spowodują, że na szkle nie pojawią się smugi czy zacieki.

Dezynfekcja desek do krojenia

Regularne czyszczenie drewnianych desek do krojenia jest bardzo ważne. Dlatego najpierw wysyp na nią trochę soli, a następnie przystąp do szorowania cytrusową skórką. W ten sposób zdezynfekujesz drewno.

Odstraszanie kotów

Koty nie przepadają za aromatem cytrusów. Jeżeli zwierzaki regularnie odwiedzają Twój ogród i załatwiają się w pobliżu roślin, to w tym miejscu rozrzuć trochę skórek. To skutecznie je odstraszy.

Polerowanie stali nierdzewnej

Weź dowolną cytrusową skórkę i nasyp na nią trochę soli. Następnie przystąp do polerowania przedmiotów z chromu bądź stali nierdzewnej.

Jak wykorzystać skórki cytrusów, fot. Unsplash
Jak wykorzystać skórki cytrusów, fot. Unsplash

Cytrynowy pieprz

Najpierw porządnie wyszoruj cytrynę. Następnie zetrzyj jej skórkę na tarce i dodaj do świeżo zmielonego pieprzu. Całość wysyp na blaszkę i włóż do piekarnika na niską temperaturę. Po godzinie skórka powinna już wyschnąć. Kiedy przyprawa wyschnie zmiel ją jeszcze w młynku do pieprzu, aby miała drobniejszą strukturę.

Cytrusowa oliwa

Do słoika wlej oliwę, a następnie dodaj kilka skórek ulubionego cytrusa. Całość zamknij i odstaw w ciemne, a także chłodne miejsce na ok. 2 tygodnie. Po tym czasie otrzymasz aromatyzowaną oliwę. Oczywiście im skórki będą się dłużej moczyły w tłuszczu, tym intensywniejszy smak będzie miała oliwa.

Świąteczny odświeżacz powietrza

Święta pachną cytrusami. Do garnka wlej wodę wrzuć skórki oraz ulubione przyprawy. Następnie gotuj całość do momentu, aż z garnka zacznie wydobywać się

Cytryna jest niezawodna podczas sprzątania. Sprawdź do czego można ją wykorzystać!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także