PoradyNie wyrzucaj, wykorzystaj! Przyda się w kuchni i nie tylko

Nie wyrzucaj, wykorzystaj! Przyda się w kuchni i nie tylko

jak wykorzystać wytłaczankę po jajkach, fot. genialne.pl
jak wykorzystać wytłaczankę po jajkach, fot. genialne.pl
Manuel

22.04.2023 10:45

Kiedy opróżnisz już jej zawartość, być może zadasz sobie pytanie: "Jak jeszcze mogę wykorzystać wytłaczankę po jajkach?". Na pewno nie ma sensu jej po prostu wyrzucać. Podpowiemy ci więc parę zastosowań, które zostaną z tobą na długo.

Wytłaczanki, które pozostają po jajkach, zwykle są bardzo solidne i wykonane z ekologicznego materiału (najczęściej jest to odpowiednio spreparowany papier). Szkoda je więc tak po prostu utylizować. Tak "z marszu" trudno jednak wymyślić dla niej możliwe zastosowanie, dlatego przychodzimy z pomocą i przedstawiamy parę konkretnych propozycji.

Jak wykorzystać wytłaczankę po jajkach?

Oto co możesz zrobić z taką wytłaczanką:

  • pojemnik na owoce i warzywa — ale na to musisz uważać

To zastosowanie, z którym można spotkać się najczęściej. Jednak bardzo często ludzie, którzy się na nie decydują, zapominają o ważnej rzeczy. Na skorupkach jajek nieraz znajdują się szkodliwe dla naszego organizmu bakterie, które mogą bez problemu przedostać się także na wytłaczankę. W przypadku jajek zazwyczaj nic nam nie grozi, gdyż skorupka jest tutaj wystarczającym zabezpieczeniem. Jednak w przypadku innych warzyw i owoców, które potem wkładamy do wytłaczanki, to już tak nie wygląda. Dlatego zawsze pamiętaj o dokładnym zdezynfekowaniu wytłaczanki, jeśli chcesz w niej trzymać coś innego niż jajka.

jak wykorzystać wytłaczankę po jajkach, fot. getty images
jak wykorzystać wytłaczankę po jajkach, fot. getty images
  • wytłaczanka jako ogródek

Pojemnik ten zwykle świetnie się sprawdza w roli albo małego ogródka, albo miejsca do wyhodowania młodych sadzonek dowolnej roślinki. W tym pierwszym przypadku warto zasadzić w nim przede wszystkim zioła, które potem możesz trzymać np. na parapecie, a one swoim zapachem i aromatem sprawią, że twoja kuchnia będzie bardzo przyjemnym miejscem. Na dodatek przydadzą ci się przy przygotowywaniu wielu smacznych potraw i przekąsek. W tym drugim przypadku wytłaczanka stanie się dla sadzonek miejscem, w którym początkowo mogą się rozwinąć przed przesadzeniem ich do większego pojemnika. Wystarczy, że nasypiesz na dnie trochę ziemi, ułożysz nasiono i przysypiesz je kolejną warstwą — otwory po jajkach są w tym przypadku bardzo wygodne.

jak wykorzystać wytłaczankę po jajkach, fot. getty images
jak wykorzystać wytłaczankę po jajkach, fot. getty images
  • pojemnik na biżuterię

Wytłaczanka sprawdza się też bardzo dobrze w przechowywaniu biżuterii. Zwykle wystarczy ją tylko pomalować (nie zapomnij o wcześniejszym zdezynfekowaniu pojemnika!) i będzie wyglądała wystarczająco reprezentatywnie. Możesz też po prostu umieścić ją w szufladzie. Ma ona tyle przegródek, że pomieści niemalże każdą ilość biżuterii.

Mrożę cytrynę i ścieram na tarce. Dzięki temu ma genialne właściwości

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także