Balkon i ogródOgródNie wyrzucaj ziemi z donic po sezonie. Przygotujesz z niej najlepszy nawóz

Nie wyrzucaj ziemi z donic po sezonie. Przygotujesz z niej najlepszy nawóz

Ziemia kompostowa, fot. Adobe Stock
Ziemia kompostowa, fot. Adobe Stock
Adrianna Trusiuk

25.09.2023 17:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jesień to czas porządków w ogrodzie. Część z nas decyduje się na zasadzenie roślin jednorocznych w doniczkach. Po sezonie zużyta gleba zwykle ląduje w śmietniku na odpady bio. To błąd, bowiem można wykorzystać ją do przygotowania genialnego podłoża. To nic innego jak ziemia kompostowa. Docenią ją zarówno rośliny doniczkowe, jak i ogrodowe.

Odpowiednia ziemia to jeden z najważniejszych aspektów w ogrodnictwie. Żyzna, bogata w pierwiastki i minerały sprawia, że rośliny rosną szybciej, a plon jest bardziej obfity. Mało kto wie, ale takie podłoże można przygotować samodzielnie, wykorzystując do tego starą glebę. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Ziemia kompostowa do roślin — wyjaśniamy, jak ją przygotować

Ziemia kompostowa jest bogata w fosfor, potas, wapń i azot, czyli we wszystkie składniki, których rośliny potrzebują do prawidłowego wzrostu. Docenią ją zarówno rośliny doniczkowe, jak i ogrodowe. Przygotowanie tak żyznego podłoża jest czasochłonne, bowiem zanim wszystkie składniki całkowicie się rozłożą, minie kilka miesięcy.

Jak przygotować ziemię kompostową? Pozwól, że wyjaśnimy ci to krok po kroku. Zacznijmy od początku, czyli ziemi w donicach. Zanim wrzucisz ją do kompostu, rozłóż ją na folii i sprawdź, czy nie ma w niej żadnych szkodników, czy larw. Jeśli gleba jest czysta, wrzuć ją do osobnej pryzmy kompostowej. Następnie dodaj sfermentowanych odpadków zielonych, trzymając się przy tym proporcji 1:1. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i zostaw je na kilka tygodni. Co kilkanaście dni zamieszaj cały kompost, aby każdy rozkładający się składnik miał stały dostęp do tlenu. Jeśli chcesz przyśpieszyć cały proces, dodaj do mieszanki preparat z wysoką zawartością mikroorganizmów. Dostaniesz go w dobrze zaopatrzonym sklepie ogrodniczym.

Ziemia kompostowa, fot. Adobe Stock
Ziemia kompostowa, fot. Adobe Stock

Jak wykorzystać starą ziemię?

Wykorzystać ją do przygotowania ziemi kompostowej dla roślin doniczkowych. Wsyp ją do dużego pojemnika, a następnie dodaj do niej skorupek jaj lub fusów po kawie. W ten sposób otrzymasz bardzo żyzną ziemię, którą docenią rośliny takie jak monstera, skrzydłokwiat, zamiokulkas, epipremnum czy fikus.

Ziemia kompostowa, fot. Adobe Stock
Ziemia kompostowa, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także