PoradyKiedy surfinie słabiej kwitną i nie pomagają nawozy, wystarczy jeden trik

Kiedy surfinie słabiej kwitną i nie pomagają nawozy, wystarczy jeden trik

Co zrobić, aby surfinie obficie kwitły? Fot. Freepik
Co zrobić, aby surfinie obficie kwitły? Fot. Freepik
04.07.2023 08:59

Bujne, spływające z donic kaskadami surfinie to wspaniała ozdoba balkonów i tarasów. Aby pięknie się prezentowały, trzeba jednak odpowiednio o nie dbać. Podpowiadamy, co zrobić, aby surfinie obficie kwitły.

Surfinie zachwycają delikatnymi, kolorowymi kwiatami, które — przy odpowiedniej pielęgnacji — aż wysypują się z doniczek na balkonach i tarasach. Aby uzyskać taki efekt, należy właściwie pielęgnować te delikatne rośliny i stosować pewien trik, o którym wciąż wie niewiele osób. Ta sztuczka sprawia, że kwiaty wręcz wysypują się z donic.

Jakie warunki należy zapewnić surfiniom?

Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, aby surfinie obficie kwitły, zacznij od zapewnienia im odpowiednich warunków. Zasadź kwiaty w żyznej, przepuszczalnej ziemi o kwaśnym lub obojętnym odczynie pH. Zapewnij im słoneczne, ale osłonięte od wiatru oraz deszczu stanowisko. Kwiaty te doskonale znoszą duże nasłonecznienie, ale kiepsko radzą sobie przy przeciągach i obfitych opadach. Podlewaj surfinie co 2-3 dni, a w okresach letnich upałów nawet dwa razy dziennie — rano oraz wieczorem. Nie żałuj kwiatom nawozów. Surfinie potrzebują dużej ilości składników odżywczych, by zdrowo rosnąć i wypuszczać mnóstwo kolorowych kwiatów. Możesz również wykorzystać prosty, ale mało znany trik, który sprawi, że będą kwitnąć jeszcze bardziej obficie.

Co zrobić, aby surfinie obficie kwitły? Fot. Freepik
Co zrobić, aby surfinie obficie kwitły? Fot. Freepik

Co zrobić, aby surfinie obficie kwitły?

Ogromną zaletą surfinii jest to, że kwitną od wiosny aż do początku jesieni. Ich pięknymi kwiatami możesz cieszyć się nawet do października. Pod warunkiem, że wiesz, co zrobić, by surfinie obficie kwitły. Na szczęście pobudzenie kwiatów do wypuszczania nowych pąków nie jest wcale trudne. Kwitnienie jest osłabione, kiedy surfinie zawiązują nasiona. Aby rozwiązać ten problem, wystarczy regularnie obrywać przekwitłe kwiaty. Bardzo ważne jest jednak zastosowanie odpowiedniej metody. Nie usuwaj samych główek z suchymi płatkami. Chwytaj nieco poniżej nich i oderwij również kawałki łodyg. Dzięki temu roślina dostanie sygnał, że w miejscu oderwanych kwiatów może wypuścić nowe pąki. Przekwitłe kwiaty wraz z fragmentami łodyg możesz usuwać za pomocą sekatora, ale nie jest to konieczne. Równie skuteczne będzie odrywanie ich palcami.

co zrobić, aby surfinie  obficiej kwitły fot. genialne.pl
co zrobić, aby surfinie obficiej kwitły fot. genialne.pl

Jaki nawóz zrobić, aby surfinie obficie kwitły?

Aby surfinie były odpowiednio odżywione i prawidłowo się rozwijały, możesz zastosować proste, domowe nawozy. Podawaj je roślinom 1-2 razy w tygodniu, a będą pięknie się prezentować i kwitnąć przez cały sezon. Domowe odżywki możesz zrobić m.in. z:

  • fusów po kawie (wysusz je i wymieszaj z ziemią),
  • skórek od bananów (1 skórkę zalej w gorącą wodą i zostaw na 24 godziny w zamkniętym słoiku),
  • liści laurowych (kilka sztuk pokrusz i wymieszaj z 1 l wody).
Co zrobić, aby surfinie obficie kwitły? Fot. Pixabay
Co zrobić, aby surfinie obficie kwitły? Fot. Pixabay
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także