PoradyLajfhakiNie zapaskudzą prania i balkonu. Hitowy preparat na gołębie robię sama

Nie zapaskudzą prania i balkonu. Hitowy preparat na gołębie robię sama

domowe sposoby na gołębie, fot. Getty Images
domowe sposoby na gołębie, fot. Getty Images
Adrianna Trusiuk
16.10.2023 13:33

Gołębie krążące nad balkonem nigdy nie zwiastują nic dobrego, a zwłaszcza, kiedy zaczynają znosić patyki. To znak, że chcą wybudować gniazdo. Wówczas należy działać jak najszybciej, zanim całkowicie przejmą nasz balkon, pozostawiając na nim odchody. Przedstawiamy domowe sposoby na gołębie.

Wizyta gołębi to nic przyjemnego. Ptaki pozostawiają po sobie mnóstwo odchodów, które nierzadko lądują na suszącym się praniu czy dopiero co umytych oknach. Mało się o tym mówi, ale w fekaliach ptaków znajdują się liczne bakterie, a nawet pasożyty, w tym kleszcze, które stanowią dla nas poważne zagrożenie. Na szczęście, można się przed tym ustrzec. Wyjaśniamy, jak zabezpieczyć balkon przed gołębiami.

Domowe sposoby na gołębie

W sklepach ogrodniczych znajdziesz wiele mosiężnych figurek, które odstraszają gołębie. Prawda jest taka, że większość ptaków nic sobie z tego nie robi i nie raz zauważyłeś, że gołębie jak gdyby nigdy nic siadają tuż obok mosiężnych podobizn. Można więc uznać, że ta metoda nie działa. Na szczęście, istnieje więcej sposobów na to, aby odstraszyć gołębie z balkonu. Wiele osób decyduje się na zainstalowanie krat czy siatek, które uniemożliwiają ptakom przedostanie się na balkon. Choć to bardzo skuteczne rozwiązanie, ma jedną, dużą wadę — nie wygląda zbyt estetycznie, a do tego, ogranicza nam widoczność. Jeśli chcesz tego uniknąć, wykorzystaj tę tanią, ale jakże skuteczną metodę. Przygotuj domowy spray odstraszający gołębie. Potrzebujesz butelki z atomizerem, wody oraz intensywnego zapachu, w postaci olejku eterycznego (np. eukaliptusowego, miętowego, cytrynowego, pomarańczowego czy goździkowego) bądź octu. Gołębie nie znoszą tych zapachów i kiedy tylko poczują jeden z nich, od razu uciekają.

Domowe sposoby na gołębie, fot. Adobe Stock
Domowe sposoby na gołębie, fot. Adobe Stock

Spray odstraszający gołębie

Jak przygotować taki spray? Wystarczy, że do butelki z atomizerem wlejesz wodę, a następie dodasz do niej kilkadziesiąt kropel wybranego olejku eterycznego. Po zmieszaniu ze sobą składników dokładnie spryskaj balkon. Zabieg powtarzaj co trzy dni, a gołębie nawet nie zbliżą się do twojego balkonu. Jeśli jednak ten patent nie zadziała, a ptaki będą wyjątkowo uparte, zmieszaj ze sobą wodę oraz ocet w proporcji 1:1 i tak przygotowanym sprayem spryskaj podłogę, balustradę i krawędzie balkonu. Podobnie jak w poprzednim przypadku, zabieg powtarzaj co trzy dni. Regularność jest tutaj kluczowa, zwłaszcza w okresie lęgowym, przypadającym od kwietnia do sierpnia. Pamiętaj o tym, że samodzielne usuwanie gniazda gołębi jest zabronione. Dlatego też należy działać w momencie, w którym to zauważymy, że ptaki coraz częściej odwiedzają nasz balkon.

Domowe sposoby na gołębie, fot. Adobe Stock
Domowe sposoby na gołębie, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także