PoradyLajfhakiGołębie go nienawidzą. Ten samochodowy gadżet odstraszy je z balkonu

Gołębie go nienawidzą. Ten samochodowy gadżet odstraszy je z balkonu

co odstrasza gołębie z balkonu fot. getty images
co odstrasza gołębie z balkonu fot. getty images

24.04.2023 12:29

Gołębie i ich odchody są bardzo częstym kłopotem dla właścicieli balkonów. Ptaki niszą też często dachy, rynny i pozostawiają ciężkie do usunięcia zabrudzenia na parapetach, a równie często niszczą nasze ogrody. Dowiedz się, co odstrasza gołębie z balkonu.

Wiosna, a szczególnie kwiecień jest czasem, w którym gołębie szukają miejsc do założenia gniazd. Musisz wiedzieć o tym, że jeśli upatrzą sobie one jedno miejsce, to będą do niego nieustannie wracać. Problemem są także miejsca, gdzie gołębie miały już swoje gniazda, a wielokrotnie przeganiane natrętnie powracają. Pamiętaj o tym, że odchody tych ptaków zawierają wirusy chorób zakaźnych, na które jesteśmy narażeni.

Co odstrasza gołębie z balkonu? Zwróć uwagę na zapach

Musisz pamiętać o tym, że gołębie bardzo nie lubią konkretnych zapachów. Dlatego też warto, aby na twoim balkonie się pojawiły:

  • Samochodowe odświeżacze powietrza, które są łatwo dostępne i sprawdzą się do odstraszenia gołębi. Wystarczy zawiesić kilka sztuk odświeżaczy na balustradzie;
  • Naftalina również jest ogólnodostępnym środkiem, który zalecany jest też na mole. Wystarczy podobnie jak w przypadku odświeżacza samochodowego pozostawić ją na balkonie.
  • Eteryczny olejek eukaliptusowy jest naturalnym i skutecznym środkiem odstraszającym. Możesz od czasu do czasu spryskiwać nim balkon oraz dodawać do mycia parapetów i podłogi na balkonie. Warto też podgrzewać olejek eukaliptusowy w kominku podczas przebywania na balkonie, dzięki czemu nie tylko pozbędziemy się gołębi, ale i nasze zdrowie skorzysta na tej aromaterapii.
  • Równie skutecznym środkiem jest ocet, gołębie nie znoszą jego zapachu, dlatego spryskuj nim balustradę i parapety.
  • Istnieje także korzystna dla ekosystemu metoda, która odgoni gołębie i da pożywienie owadom. Na swoim balkonie zasadź lub rozsyp suszone przyprawy m.in. lawendę, miętę pieprzową lub papryczkę chili.
sposób na gołębie na balkonie, fot. Getty Images
sposób na gołębie na balkonie, fot. Getty Images

Te metody również skutecznie odstraszą gołębie z balkonu

Gołębie nie lubią też miejsc lub rzeczy, które są w ruchu, dlatego warto przywiązać do barierki balkonu m.in. balony, małe wiatraczki, kolorowe reklamówki czy stare płyty CD. W efekcie pozbędziemy się natrętnych ptaków, a nasz balkon będzie wyglądał oryginalnie i przyciągał uwagę przechodniów oraz wścibskich sąsiadów.

Jak odstraszyć gołębie z balkonu? fot. genialne.pl
Jak odstraszyć gołębie z balkonu? fot. genialne.pl

Popularne metody odstraszające

W sklepach dostępne są też imitacje ptaków, które można przykleić na okno lub postawić na balkonie. Jednak gołębie po pewnym czasie zorientują się, że to oszustwo.

Jak hodować truskawki na balkonie? Będziesz je zbierać pełnymi miskami

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także