Niektórzy ją piją, a ja używam do sprzątania. Zapomniałam o detergentach
Czyszczące właściwości octu i sody oczyszczonej zna już chyba każdy zwolennik naturalnego sprzątania. Niewiele osób wie jednak, że jest jeszcze inny, równie skuteczny i bezpieczny środek do czyszczenia. Pachnie o wiele lepiej niż ocet, a działa równie skutecznie.
04.11.2023 14:15
Naturalne środki czyszczące nie ustępują skutecznością sklepowej chemii. Natomiast górują nad nią w kilku kwestiach. Przede wszystkim są naturalne, a więc bezpieczne dla ludzi oraz środowiska naturalnego. Poza tym są o wiele tańsze od chemicznych preparatów. Większości nawet nie musisz kupować specjalnie do sprzątania, ponieważ zawsze masz je w domu. Wiele osób nie ma o tym pojęcia, ale do takich produktów zalicza się... woda alkaliczna.
Jakie właściwości ma woda alkaliczna?
Woda alkaliczna nie jest wcale współczesnym wymysłem. Na Dalekim Wschodzie jest znana i stosowana w celach leczniczych od kilku dziesięcioleci. Czym różni się od zwykłej wody? Odczynem pH. Zwykła kranówka ma pH 7, czyli obojętne, tymczasem woda alkaliczna ma odczyn zasadowy, czyli wyższy niż 7. Zwykle wody dostępne w sklepach spożywczych mają pH wynoszące ok. 9,4. Podobny odczyn możesz osiągnąć, stosując domowy jonizator do wody.
Zasadowe pH sprawia, że woda alkaliczna doskonale sprawdza się jako środek czyszczący. W tym przypadku rekomendowane jest korzystanie z cieczy o wyższym odczynie pH (powyżej 10). Za butelkę o pojemności 500 ml ze spryskiwaczem w internecie trzeba zapłacić ok. 25 zł, ale dostępne są również baniaki o pojemności 10 l.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wykorzystać wodę alkaliczną jako środek do czyszczenia?
Woda alkaliczna doskonale radzi sobie z tłuszczem oraz uporczywym brudem. W związku z tym przyda się w czasie każdych większych domowych porządków. Możesz czyścić nią wiele różnych powierzchni i to bez dodawania detergentów. Ten naturalny środek czyszczący przyda się podczas prac takich jak:
- czyszczenie ram okiennych,
- mycie naczyń,
- mycie deski do krojenia,
- usuwanie zanieczyszczeń z blatów oraz sprzętu AGD,
- mycie podłóg (warto dodać odrobinę octu, by nie zostawiać smug),
- usuwanie trudnych plam, np. po kawie (przed użyciem zapoznaj się z zaleceniami producenta, ponieważ nie wszystkie materiały dobrze znoszą kontakt z wodą alkaliczną),
- czyszczenie kratek wentylacyjnych,
- mycie samochodu.
Na co uważać przy stosowaniu wody alkalicznej do sprzątania?
Woda zasadowa to dobry środek czyszczący, ale musisz stosować go bardzo ostrożnie. Nie wszystkie materiały dobrze znoszą kontakt z cieczą o zbyt wysokim odczynie pH. Jak wspomnieliśmy, dotyczy to niektórych tkanin, ale nie tylko. Wody alkalicznej nie powinieneś używać do czyszczenia aluminium. Może ona zaszkodzić również niektórym rodzajom drewna. Zanim zaczniesz myć daną powierzchnię, sprawdź działanie preparatu na niewielkim, mało widocznym obszarze. Dzięki temu unikniesz ewentualnych zniszczeń i związanych z nimi kosztów.