PoradyLajfhakiSprzątam według tych zasad. Rachunki za prąd spadły o połowę

Sprzątam według tych zasad. Rachunki za prąd spadły o połowę

jak oszczędzać prąd podczas sprzątania, fot. Getty Images
jak oszczędzać prąd podczas sprzątania, fot. Getty Images
Adrianna Trusiuk
08.10.2023 09:29

Lodówka, pralka, płyta indukcyjna, piekarnik, odkurzacz, komputer, światło — każde z tych urządzeń pobiera bardzo dużo prądu, co przekłada się na koszt rachunków za energię. Czy można to ograniczyć? Można, zwłaszcza w trakcie porządków. Wyjaśniamy, jak oszczędzać prąd podczas sprzątania.

W przeciągu ostatnich dwóch lat prąd podrożał o prawie 45 proc. W związku z tym rząd wprowadził limity na prąd. Gospodarstwa, które nie przekroczą zużycia na poziomie 3000 kWh rocznie, zapłacą za kilowatogodzinę zaledwie 41 groszy, zamiast 69 groszy. Wedle wyliczeń portalu money.pl, rocznie można oszczędzić aż 3000 złotych na rachunkach.

Jak oszczędzać prąd podczas sprzątania?

Sprzątanie zużywa mnóstwo ponadprogramowej energii. Choć nie jesteśmy w stanie tego obejść, możemy wprowadzić kilka zmian, które sprawią, że zużycie prądu będzie znacznie niższe. Zacznijmy od najważniejszego, czyli zmywania. To jedna z najczęściej wykonywanych czynności domowych, w trakcie której pobierany jest prąd, potrzebny do ogrzania wody. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zakup zmywarki. Choć urządzenie pobiera zarówno wodę jak i prąd, zużycie jest nieporównywalnie mniejsze niż przy zmywaniu ręcznym. Obecnie, zmywarkę można kupić już poniżej tysiąca złotych. Kolejna, mała, acz odczuwalna zmiana dotyczy odkurzacza. Regularna wymiana worka przekłada się na mniejsze zużycie energii, podobnie jak zmniejszenie mocy odkurzacza. Warto wyrobić sobie nawyk odkurzania za dnia. W ten sposób dodatkowo oszczędzimy energię, która normalnie zostałaby zużyta do oświetlenia mieszkania.

Jak oszczędzić prąd podczas sprzątania, fot. Adobe Stock
Jak oszczędzić prąd podczas sprzątania, fot. Adobe Stock

Jak oszczędzić na praniu?

Pralka to jedno z tych urządzeń, bez którego trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie. Co ważne, pralka nie pobiera tak dużo prądu, jak mogłoby się wydawać. Rocznie zużycie prądu wynosi od 60 do 240 kWh, co uzależnione jest od klasy energetycznej urządzenia. Im jest wyższa, tym niższe zużycie. Niestety, nie każdy z nas ma możliwość wymiany pralki. Na szczęście, można ograniczyć zużycie energii bez wymiany sprzętu. Wystarczy, że będziemy uruchamiać ją wyłącznie wtedy, kiedy bęben będzie całkowicie pełny. W miarę możliwości postaraj się prać rzeczy w niskiej temperaturze (tj. 30 stp. C.), poza bielizną i ręcznikami. Dobrze jest prać je razem, np. raz w tygodniu, w temperaturze wynoszącej 60 stp. C., w której to giną wszystkie drobnoustroje i bakterie.

Jak oszczędzić prąd podczas sprzątania, fot. Adobe Stock
Jak oszczędzić prąd podczas sprzątania, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także