Nigdy nie wyrzucam popiołu z grilla po majówce. Wykorzystuję go potem w ogrodzie

Oprysk na mszyce. Fot. Youtube/SelfSufficientMe, Gettyimages
Oprysk na mszyce. Fot. Youtube/SelfSufficientMe, Gettyimages

28.04.2023 14:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zrób swój własny oprysk na mszyce i pozbądź się tych owadów ze swojego ogrodu. Domowy środek jest ekologiczny, a także pozbawiony chemicznych dodatków.

Mszyce to szkodniki, które wysysają soki z roślin, w związku z czym prowadzą do uszkodzenia liści, łodyg i owoców. Zaatakowane przez nie sadzonki czy warzywa z czasem po prostu zamierają. Co więcej, te owady bardzo szybko się rozmnażają i w ciągu roku na świat może przyjść ich kilka pokoleń. Dlatego ważne jest, aby walkę z mszycami rozpocząć dość wcześnie (kiedy tylko zauważysz na roślinach pierwsze osobniki). Z całą inwazją szkodników będzie ci później dość trudno wygrać.

Jak zrobić oprysk na mszyce?

Kiedy wyruszasz na front walk z mszycami, to przygotuj właściwy oprysk. Będzie ci potrzebne 100 gramów popiołu drzewnego. Może pochodzić z grilla lub domowego kominka. Rozpuść go w dwóch litrach wody. Do mieszanki dodaj jeszcze kilka kropli ekologicznego płynu do mycia naczyń lub mydła w płynie. Dzięki temu cały oprysk łatwiej osiądzie na liściach i łodygach (nie spłynie z nich). Roztwór dobrze wymieszaj i odstaw na kilka godzin. Po tym czasie przecedź przez sitko lub gazę. Substancję wlej do spryskiwacza i rozpyl ją na rośliny. Po pierwszym oprysku liczba mszyc znacznie spadnie. Natomiast po drugiej aplikacji owady powinny zniknąć całkowicie. Pamiętaj też o tym, że opady deszczu spowodują zmycie oprysku, dlatego po ulewie trzeba go koniecznie powtórzyć.

Oprysk na mszyce, fot. gettyimages
Oprysk na mszyce, fot. gettyimages

Jak odstraszyć mszyce z ogrodu?

Oprysk na mszyce, fot. gettyimages
Oprysk na mszyce, fot. gettyimages

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także