PoradyO te 4 rzeczy kłóci się niemal każda para. Pewnie znasz to z autopsji

O te 4 rzeczy kłóci się niemal każda para. Pewnie znasz to z autopsji

O co kłócimy się z partnerem? Fot. Freepik
O co kłócimy się z partnerem? Fot. Freepik
19.07.2023 16:58

Kłótnie i nieporozumienia zdarzają się w każdym, nawet najlepszym związku. O co kłócimy się z partnerem? Oczywiście tematy sprzeczek są w każdym przypadku różne. Psychologowie wskazują jednak na kilka — z pozoru błahych — kwestii, które wprowadzają nerwową atmosferę w każdym związku.

Chyba nie ma par, które zgadzają się we wszystkim i nie miewają nieporozumień. Większości z nas zdarza się zdenerwować na partnera i — o ile nie wszczynamy regularnie awantur kończących się krzykiem, płaczem oraz trzaskaniem drzwiami — nie ma w tym nic złego. Czasem wystarczy drobnostka, by wyprowadzić drugą osobę z równowagi. Świadczą o tym najpopularniejsze tematy kłótni w związkach. Z pewnością znasz z autopsji przynajmniej niektóre z nich.

Jak często dochodzi do sprzeczek z partnerem?

Kłótnie są tematem wielu analiz. Z badań robionych przez CBOS w 2019 r. wynika, że zdecydowana większość Polaków miewa w domu sytuacje konfliktowe. Brak kłótni deklaruje niespełna 1/3 osób. Ponad połowa badanych twierdziła, że kłóci się raczej rzadko. Z kolei badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazują, że sprzeczki zdarzają się w związkach średnio ponad 300 razy w roku. Najczęściej wybuchają w czwartkowe wieczory i trwają ok. 10 minut. Już sam czas trwania kłótni wskazuje, że dotyczą one raczej błahych kwestii.

O co kłócimy się z partnerem? Fot. Freepik
O co kłócimy się z partnerem? Fot. Freepik

O co najczęściej kłócimy się z partnerem?

Małe rzeczy mają w codziennym życiu ogromne znaczenie. Prawdopodobnie właśnie dlatego najczęściej kłócimy się z partnerem o drobiazgi oraz denerwujące zachowania. Do najczęstszych powodów kłótni należą:

  • poganianie — każdy zna stereotyp o tym, jak to mężczyzna stoi już w drzwiach gotowy do wyjścia, a kobieta nadal szykuje się w łazience, ale w życiu bywa czasem zupełnie na odwrót; bez względu na to, który z partnerów jest gotowy szybciej, poganianie drugiej osoby nie jest najlepszym pomysłem i może doprowadzić do spięcia,
  • przeskakiwanie po kanałach — niektórzy nie lubią reklam, więc w czasie przerw w ulubionym programie co chwilę zmieniają kanał, co dla innych może być irytujące; warto spokojnie zakomunikować partnerowi swoje zdanie i poprosić o zmianę przyzwyczajeń,
  • irytujące nawyki dotyczące utrzymania czystości — zostawianie skarpetek koło łóżka, otwartego sedesu czy brudnych naczyń w zlewie potrafi mocno zirytować; jeśli masz do czynienia z taką sytuacją, poproś swoją drugą połówkę o zmianę nawyków,
  • pieniądze — to najpoważniejszy z tematów kłótni w związkach; zamiast denerwować się na siebie nawzajem, ustalcie jasne zasady wydawania wspólnych pieniędzy.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także