PoradyPsycholożka zdradza co rujnuje małżeństwa. Winne są 2 rzeczy

Psycholożka zdradza co rujnuje małżeństwa. Winne są 2 rzeczy

Co rujnuje małżeństwa? Fot. Freepik
Co rujnuje małżeństwa? Fot. Freepik
04.07.2023 17:40

Myślisz, że związki rozpadają się z powodu zdrady lub pieniędzy? To nieprawda. Psycholożka zdradziła, co rujnuje małżeństwa. Kluczowe znaczenie mają 2 symptomy. Gdy się pojawią, to znak, że najprawdopodobniej najlepszą opcją dla obu stron będzie rozstanie.

Związki wymagają ciągłej pracy ze strony obojga partnerów. Jeśli każde z nich tego chce, małżeństwo może wyjść z naprawdę trudnej sytuacji i puścić nieporozumienia oraz problemy w niepamięć. Nie zawsze się to jednak udaje. Psychologowie wyróżniają 2 symptomy, które zwykle rujnują małżeństwa.

Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów?

Wiele osób sądzi, że najczęstszą przyczyną rozpadu związków jest niedochowanie wierności. W rzeczywistości zdrada plasuje się na drugim miejscu wśród najczęstszych przyczyn rozwodów w Polsce. Na pierwszym jest niezgodność charakterów. Brzmi to dość enigmatycznie i niekonkretnie. Mało tego, w przypadku każdej pary prawdopodobnie oznacza coś nieco innego. Psychologowie podkreślają jednak, że zwykle nie chodzi o kłótnie o pieniądze lub sposób wychowywania dzieci. Najczęściej do rozstania prowadzi to, że małżonkowie nie potrafią ze sobą rozmawiać, ciągle czekają na atak ze strony partnera i sami przyjmują ofensywną postawę. To prowadzi do licznych nieporozumień, a także do poczucia osamotnienia. Wiele takich sytuacji dałoby się rozwiązać, gdyby partnerzy ze sobą szczerze rozmawiali. Psychologowie wskazują, że tym, co nieodwracalnie rujnuje małżeństwa, są tylko 2 symptomy.

Co rujnuje małżeństwa? Fot. Freepik
Co rujnuje małżeństwa? Fot. Freepik

Co rujnuje małżeństwa?

Wiele trudności da się przezwyciężyć, o ile małżonkowie będą tego chcieli. Często związki da się uratować, nawet jeśli sytuacja wydaje się beznadziejna. Zdarza się jednak, że wszelkie wysiłki w tym kierunku kończą się fiaskiem. Zdaniem brytyjskiej psycholożki Susanny Abse, która zajmuje się terapią par, o tym, że związku nie da się uratować, najczęściej świadczą 2 symptomy.

  • Pierwszym sygnałem, że prawdopodobnie najlepszym wyjściem będzie rozstanie, jest zwątpienie w relację jednego z małżonków. Jeśli któryś z partnerów zwątpi w swoją drugą połówkę i nic jej o tym nie powie, sytuacja będzie coraz gorsza. Narastająca frustracja i liczne nieporozumienia w końcu doprowadzą taką parę na salę sądową.
  • Drugim sygnałem, że być może lepiej się rozejść, jest pojawienie się u jednego z partnerów myśli o rozstaniu. Gdy już raz taka myśl przemknie przez głowę, prawdopodobnie będzie wracać co jakiś czas i prowokować do zastanawiania się nad przyszłością, a być może również do poszukiwania alternatyw dla trwającego jeszcze związku. Wszystko to w konsekwencji może doprowadzić do zdrady, po której będzie już za późno na ratowanie związku.

Jak dbać o relacje z małżonkiem?

Aby nie popaść w małżeńską rutynę i łatwiej stawiać czoła przeciwnościom losu, warto zadbać o relację z partnerem. Psychologowie radzą, by podsycać uczucie, oddając się wspólnym pasjom i spędzając razem czas. Ważne jest skupianie się na pozytywach, zarówno w życiu codziennym, jak i w zachowaniu małżonka. Mówcie sobie miłe rzeczy lub zostawiajcie liściki poprawiające humor. Oboje będziecie czuli się kochani i doceniani. Okazujcie sobie również wdzięczność. Skupcie się na tym, co macie, a nie na tym, czego wam brakuje.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także