PoradyLajfhakiOchroni rośliny przed mszycami i mączniakiem aż do końca sierpnia

Ochroni rośliny przed mszycami i mączniakiem aż do końca sierpnia

Sklepowe nawozy mają to do siebie, że są chemiczne i kosztują krocie. Dlatego tym bardziej warto szukać naturalnych zamienników. To nie tylko tańsza alternatywa, ale przede wszystkim ekologiczna. Nasza babcia - mistrzyni ogrodnictwa, która uwielbiała spędzać czas na działce - zdradziła nam przepis na nawóz do roślin ogrodowych z pokrzywy!

nawóz dla roślin ogrodowych fot. freepik
nawóz dla roślin ogrodowych fot. freepik

29.07.2023 | aktual.: 29.07.2023 11:00

Naturalne nawozy to samo dobro czerpane z natury! Działają skutecznie na wzrost roślin i nie są szkodliwe dla środowiska. Tym bardziej warto je stosować. Nie są trudne do samodzielnego zrobienia. Podpowiadamy, jak zrobić gnojówkę z pokrzywy!

Nawóz naturalny z pokrzywy - dlaczego warto?

Gnojówka z pokrzywy to popularnie stosowany nawóz. Jest naturalna i ekologiczna - szybko ją też przygotujesz. Jest świetna do kwiatów i warzyw - sprzyja ich wzrastaniu i porządnie je odżywia. Pokrzywa jest bogatym źródłem witamin i składników odżywczych. Dostarczy roślinom przede wszystkim witamin A, B, C i K, naturalnych przeciwutleniaczy i pierwiastków takich jak: azot, potas, magnez, żelazo, wapń i krzem. Gnojówka z pokrzywy nada się pod: pomidory, ogórki, papryki, dynie, cukinie, bakłażany, kalafiory, selery. A także maliny, truskawki oraz róże, kwiaty rabatowe i iglaki.

nawóz dla roślin ogrodowych fot. freepik
nawóz dla roślin ogrodowych fot. freepik

Jak zrobić nawóz do roślin ogrodowych z pokrzywy

Jeśli chcesz przygotować nawóz z pokrzywy, będziesz potrzebować młodych roślin, które jeszcze nie zakwitły. Należy je zebrać i liście z łodygami rozdrobnić. Potem umieścić w dużym naczyniu - np. wiaderku. Następnie zalej je wodą lub deszczówką w proporcjach 10 l wody na 1 kg pokrzywy. Przykryj pojemnik gazą lub innym oddychającym materiałem. Do środka nie powinny dostać się żadne owady ani zanieczyszczenia. Pojemnik odstaw w lekko zacienione miejsce i codziennie mieszaj. Gnojówka z pokrzywy będzie gotowa po 14-20 dniach. Wtedy przestanie się pienić i nabierze brunatnego odcienia. Pamiętaj, że jej zapach jest dość intensywny i nie należy do przyjemnych. Podlewaj oraz spryskuj nią rośliny po rozcieńczeniu w odstępach 2-3 tygodniowych aż do końca sierpnia. Do podlewania rozcieńcz w proporcji 1:10, natomiast w przypadku oprysków 1:20.

pokrzywa na mszyce, fot. getty images
pokrzywa na mszyce, fot. getty images

Stosowanie gnojówki z pokrzywy działa zbawiennie na rośliny. Ma ona wiele właściwości, do których należą przede wszystkim:

  • wzmacnianie wzrostu,
  • poprawa kondycji roślin,
  • wzbogacenie o składniki odżywcze,
  • wspomaganie tworzenie się chlorofilu w liściach,
  • przyciąganie dżdżownic, które spulchniają glebę,
  • zwalczanie szkodników: mszyc, przędziorków, miseczników, tarczników,
  • zwalczanie niektórych chorób grzybowych: np. mączniaka czy szarej pleśni.