PoradyLajfhakiOdkąd o tym wiem, nigdy nie zostawiam butelki z wodą w nagrzanym aucie

Odkąd o tym wiem, nigdy nie zostawiam butelki z wodą w nagrzanym aucie

butelka z wodą w rozgrzanym samochodzie, fot. Genialne
butelka z wodą w rozgrzanym samochodzie, fot. Genialne
28.06.2023 18:17

Butelka z wodą to nieodłączny towarzysz w podróży, a szczególnie w czasie wysokich temperatur. Jednak nie każdy wie, że nie wolno zostawiać jej w aucie. Sprawdź, dlaczego butelka z wodą w rozgrzanym samochodzie to zły pomysł.

Podczas wakacyjnych wyjazdów bierzemy ze sobą wiele rzeczy do samochodu, jednak nie wszystkie mogą w nim zostać na długo. Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że nie zamyka się latem w samochodzie dzieci oraz zwierząt, ponieważ może to skończyć się tragedią. Mało kto jednak wie, że niewinna butelka z wodą w rozgrzanym samochodzie może być poważnym zagrożeniem.

Dlaczego nie zostawiać w samochodzie butelki z wodą?

Promienie słoneczne są bezwzględne i bardzo szybko nagrzewają wnętrze samochodu. W efekcie, jeśli na zewnątrz panuje temperatura 30 stopni Celsjusza, to w aucie wynosi ona aż 56 stopni! Warto dodać, że najbardziej nagrzewają się samochody w ciemnym kolorze, ponieważ przyciągają więcej promieni słońca od pozostałych. Co więcej, pozostawione we wnętrzu samochodu przedmioty również się nagrzewają, a niektóre z nich mogą spowodować pożar. Główne zagrożenie stanowią szklane rzeczy (takie jak m.in. okulary lub pojemniki). To właśnie dlatego pozostawiona w samochodzie butelka pełna wody działa jak soczewka, przez którą promienie słoneczne skupiają się i odbijają w jeden punkt. Strażacy podjęli akcję informującą społeczeństwo, aby pod żadnym pozorem nie zostawiać w samochodzie butelek z wodą.

Nigdy nie pij wody pozostawionej w samochodzie

Nagrzana niemalże do czerwoności butelka z wodą to nie tylko ryzyko pożaru, ale i zdrowia. Pod żadnym pozorem nie należy jej pić, ponieważ może być śmiertelnie niebezpieczna. Zazwyczaj butelki zrobione są z PET, czyli plastiku o nazwie politereftalan etylenu. Charakteryzuje się on tym, że podczas wysokiej temperatury wydziela antymony oraz bisfenole, które są szkodliwedla człowieka. Warto pamiętać, że pozostawiona butelka może także eksplodować, doprowadzając do poważnych oparzeń ciała. Na wysoką temperaturę zareagują podobnie puszki lub butelki z gazowanymi napojami. Zawsze wyciągajmy je z samochodu.

Asian woman driver holding bottle for drink water while driving a car. Plastic hot water bottle cause fire.
Asian woman driver holding bottle for drink water while driving a car. Plastic hot water bottle cause fire.

Czego jeszcze nie zostawiać w samochodzie?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także