Odkroić pleśń czy wyrzucić? Zrobiliśmy testy, ich wyniki nie pozostawiają złudzeń
Temat pleśni rozbrzmiewa w każdym domu, gdy do głosu dojdą osoby z dwóch różnych obozów. Jedni uważają, że pleśń można odciąć z produktu spożywczego i nie wpłynie ona kompletnie na jego smak oraz nie zaszkodzi naszemu zdrowiu. Drudzy z kolei są zdania, że najlepiej pozbyć się całego produktu spożywczego.
Gdzie leży prawda?
Otóż liczne badania, które do tej pory przeprowadzono nie pozostawiają żadnych wątpliwości. W jednym z popularnych programów stacji TVN przeprowadzono test, w którym zbadano poszczególne elementy spleśniałych rzeczy. Pod uwagę wzięto chleb, jabłko i śmietanę. Czy pleśń, którą widać gołym okiem jest w stanie przeniknąć w głąb żywności? Wydaje się, że gdy odetniemy problematyczny fragment, to pozbędziemy się nieproszonego gościa. Czy to prawda? W każdym z trzech produktów pobrano po 3 próbki: miejsce z pleśnią, miejsce blisko pleśni i miejsce oddalone od pleśni.
Chleb
W dwóch próbkach, w sumie, badacze odnaleźli trzy rodzaje pleśni (!). Co ciekawe, równie dużo było jej w trzeciej próbce.
Jabłko
Pleśń oczywiście znajdowała się w próbce z widocznymi zmianami. Prawie tyle samo było jej w drugiej - znaleziono tam nie tylko zarodniki, ale i części grzyba.
Śmietana
W drugiej próbce, wydobytej prawie z samego dna opakowania, również znaleziono zarodniki.
Dodatkowo w każdym produkcie znaleziono groźne dla człowieka toksyny, które mogą doprowadzić do wielu chorób (zapalenie jelit, zaburzenie pracy nerek, a nawet uszkodzenia rozwijającego się płodu).
Co zatem zrobić?
Na pewno nie pozwól na to, aby tryb oszczędzania przejął dowodzenie! Musisz myśleć o zdrowiu swoim i swoich bliskich. Nie decyduj się na to, aby odkroić pleśń z produktu, ponieważ, jak pokazał prosty test, nie wpłynie to dobrze na Twoje zdrowie. Przebadano także chlebak i lodówkę, w której znajdowały się produkty. Ku zaskoczeniu, w tych miejscach także znajdowały się zarodniki pleśni, które mogą produkować groźne dla człowieka toksyny.
Następnym razem dokładnie przemyśl, czy na pewno chcesz truć siebie i swoją rodzinę!
Dowiedz się też, kiedy można przechowywać chleb w lodówce.