PoradyLajfhakiOdkrywamy tajemnicę! Oto, co słyszy pies, kiedy śpi

Odkrywamy tajemnicę! Oto, co słyszy pies, kiedy śpi

co słyszy pies fot. freepik
co słyszy pies fot. freepik
29.09.2023 18:50

Wiadomo, że receptory słuchowe, węchowe i wzrokowe u psów sporo różnią się od ludzkich. I udowodniono, że jest ich więcej. Zdradzamy tajemnicę, co słyszy pies, kiedy śpi i inne ciekawostki na ich temat.

Wiele badań prowadzi się na temat zachowań zwierząt i działania ich mózgów. Tyczy się to również psów. Jedne z nich wykazały, że psy reagują na dźwięki słyszane podczas snu. Oto jakie są ich reakcje.

Co słyszy pies?

Wiadomo, że mózgi psów reagują na łagodny kobiecy głos i zwracanie się do nich, jak do niemowląt. Czyli delikatne, zmienne akcenty i tonacje. Mało tego, kolejne badania wykazały, że podczas snu mogą rejestrować i reagować na różnego rodzaju dźwięki. Bo, pomimo że pies śpi, jego słuch pozostaje nadal aktywny, podobnie jest z resztą u ludzi. Badanie przeprowadzono na 13 psach, przy których byli opiekunowie, przy użyciu EEG - umieszczono na ich głowie specjalne elektrody. Naukowcy zmierzyli u aktywnych i śpiących psów tzw. potencjały wywołane, są to reakcje elektryczne w mózgu, które pojawiają się na działanie danego bodźca, np. dźwięku. Kiedy założono już urządzenie na głowy badanych psiaków, układały się one do drzemki, a ich opiekunowie siedzieli obok. Z sąsiedniego pokoju przed ich zaśnięciem i w trakcie zasypiania dobiegały różne tak samo głośne dźwięki, trwające sekundę. Były one pozytywne i negatywne. Wyniki badania naprawdę są zaskakujące.

Obraz

Wyniki badań

Psy przez sen słyszały warknięcia, szczeknięcia, skomlenia czy sapnięcia oraz ludzkie odgłosy, takie jak kaszlnięcia, sapnięcia czy ziewania. Nie było wśród tego słów ani komend. Badania EEG wykazały, że mózgi ich reagowały na to za każdym razem aktywnością. Rejestrowały też, czy były to odgłosy ludzkie, czy zwierzęce, a nawet, jaki miał nastrój! Wynikało to ze stanu czuwania, w jakim były. To naturalne, ponieważ pozwala im to uchronić się przed potencjalnym niebezpieczeństwem, a także wyłapywać informacje płynące z otoczenia, w jakim się znajdują. W przypadku ludzkich mózgów zadziała tu dźwięk naszego imienia, który odbierzemy inaczej, niż inne odgłosy. Jak widać możliwości tego narządu, zarówno ludzkiego, jak i zwierzęcego są ogromne.

A Greek hound dog sleeping comfortably tucked under a towel
A Greek hound dog sleeping comfortably tucked under a towel
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także